Kur tieši Jūs redzat "matemātisku domāšanu"? ;)
Gan profesijas, gan nozares efekti tika ņemti vērā izglītības ietekmes uz algu pētījumā.
Tas, ka pat ja alga (un nodarbinātība) ir korelēti ar izglītību, ne vienmēr ir izglītības sekas, ir skaidrs un arī pateikts gan šeit zemsvītra piezīmē, gan pētījumā. Tomēr labi instrumentālie mainīgie (IQ un psiholoģiskais tests 7 gadu vecumā; personības un spēju novērtējums) nav pieejami (tā ir pasaules zinātniskās literatūras problēma).
Tas, ka ar augstāku izglītību var strādāt zemi apmaksātajās profesijās - skaidrs. Bet laba izglītība nodrošina iespēju (ne garantiju!) strādāt visproduktīvākās un labāk apmaksātajās ISCO 1 un 2 profesiju grupās. Tāpēc es teiktu, ka izglītībai vienmēr ir ietekme uz nodarbinātību un algu, bet ja mēs aprobežojamies tikai ar izglītības kvantitāti un ignorējam kvalitāti (kas nav novērojama), tad parādās izņēmumi par kuriem Jūs labi uzrakstījāt.
Tas vai indivīds pašlaik studē tika ņemts vērā algas pētījumā un tiks ņemts nodarbinātības pētījumā. Par to, ka kāds "spiests prasīt lielāku atalgojumu" kredītu dēļ - prasīt jau var, tikai šaubos, ka kāds kredītu dēļ reāli dabū piemaksu.
Topošajā pētījumā ļoti lielas algas tiks izslēgtas, bet tik un tā, ja mēs esam vienpatis, ka augstu algu saņēmēju atstāšana izlasē samazina izglītības ietekmi uz algu, un par spīti atstāšanai izglītības ietekme uz algu ir ļoti būtiska, tas nozīmē, ka izglītībai tiešām ir būtiska ietekme uz algu (un nodarbinātību).