Covid-19 krīzes ietekme uz aizdevumiem uzņēmumiem
Covid-19 krīzes ietekme uz kreditēšanas tirgu būs lielā mērā atkarīga no tās ilguma un tam sekojošā tautsaimniecības krituma dziļuma. Kā jau kredītiestāžu komentāros ir izskanējis, jau no krīzes sākuma vērojama uzņēmumu interese par kredītu brīvdienām.
Sagaidāms, ka, ieviešot atbalstošus monetārās politikas nosacījumus un mīkstinot kredītiestāžu darbību regulējošos pasākumus, kredītiestādes nāks pretī uzņēmumiem un, neskatoties uz ekonomiskās aktivitātes kritumu un īslaicīgām grūtībām tekošo rēķinu apmaksai, pārskatīs uzņēmumu interesēs esošo kredītu nosacījumus.
Lai arī aizņēmumu izsniegšana ilgtermiņa investīcijām pēc inerces turpinās, īstenojot iepriekš pieņemtos lēmumus, Covid-19 krīzei ieilgstot, investīciju projekti un to izstrāde varētu tikt atlikta, tādējādi samazinot nepieciešamību pēc ilgtermiņa investīcijām un pieprasījumu pēc jauniem aizdevumiem uzņēmumiem. Līdzīgi arī varētu tikt atlikti aizņēmumi tādiem pasākumiem kā uzņēmumu apvienošanās, pārpirkšanas un restrukturizācijas finansēšana.
Vienlaikus var sagaidīt, ka pieprasījums pēc aizņēmumiem var pieaugt saistībā ar krājumu papildināšanu un uzņēmuma apgrozāmo līdzekļu palielināšanu. Aizņēmumi var būt nepieciešami īslaicīgu likviditātes problēmu risināšanai vai ar mērķi palielināt, tā saucamo, “likviditātes drošības spilvenu”. Turklāt kredītu brīvdienu piešķiršana nozīmē, ka kredītiestāžu izsniegto kredītu atlikuma samazināšanās regulāro atmaksu iespaidā tiek piebremzēta.
Katras kredītiestādes kreditēšanas politika Covid-19 laikā var būtiski atšķirties un rīcības izvēle ir pašu kredītiestāžu rokās. Apjomīgie atbalsta pasākumi gan no monetārās politikas, gan no uzraudzības prasību mīkstināšanas puses ļaus novērot ļoti daudzveidīgu pieeju kreditēšanas politikai šajā nestandarta situācijā, pat citām bankām eiro zonā pieļaujot iespēju mīkstināt kredītu standartus.
Katra krīze ir arī iespēju laiks, un kredītiestādēm, atbalstot savus esošos klientus, tas var kāpināt to lojalitāti un uzticību, kā arī būt veids, kā iegūt jaunus klientus. Banku sadarbību ar klientiem ietekmēs arī virkne citu nosacījumu, kur klientu atklātība un vēlme risināt krīzes situāciju, uzņēmumu īpašnieku spēja un vēlēšanās savu uzņēmumu atbalstīšanā, kā arī uzņēmumu izejas no krīzes perspektīva – ir tikai daži no tiem.
Novērojumi liecina, ka Baltijas valstīs Covid-19 negatīvā ietekme uz globālo ekonomiku un sekojoši arī uz Latvijas tautsaimniecības attīstību mudināja kredītiestādes gada sākumā kļūt piesardzīgākām un pastiprināt kreditēšanas standartus. Tomēr jāatzīst, ka jau šobrīd kredītu standarti uzņēmējiem Latvijā ir samērā augsti, jo pēc 2008. gada pasaules finanšu krīzes tie tika būtiski pastiprināti. Tas, protams, nozīmē, ka vājākiem uzņēmumiem bez valsts atbalsta un garantijām varētu būt grūtības krīzes laikā saņemt jaunus aizdevumu. Šeit tieši laikā ir valsts atbalsta pasākumi, lai atvieglotu finanšu situāciju Covid-19 skartajos uzņēmumos – tie ir kredītu brīvdienu garantijas un apgrozāmo līdzekļu aizdevumi.
Komentārs sniegts izdevumam “Dienas Bizness”.
Vēlos informēt, ka tekstā:
«… …»
Jūsu interneta pārlūkā saglabāsies tā pati lapa
Komentāri ( 2 )
Sveiki. Un kā ir ar privātpersonām, kas ir aizņēmušies ātros kredītus, piemēram, pie https://www.viasms.lv .Vai ir atvieglojumi arī šīm personām, un var atlikt maksājumus balstoties uz valsts ieviesto ārkārtējo situāciju?
Lai risinātu ar COVID-19 pandēmiju saistīto klientu finanšu stāvokļa pasliktināšanos, no šā gada 29. aprīļa līdz 30. septembrim bija spēkā kredītmaksājumu moratorijs privātpersonām. Finanšu institūcijas, kas bija pievienojušās šim moratorijam, apņēmās grozīt hipotekāro kredītu, patēriņa kredītu un/vai līzinga grafiku, uz laiku (patēriņa kredītiem līdz sešiem mēnešiem) atliekot aizdevuma pamatsummas atmaksu. Moratorijs attiecās tikai uz kredītiestādēm, to filiālēm vai kredītiestāžu meitas sabiedrībām, kas izsniedz hipotekāros kredītus, patēriņa kredītus un piedāvā līzingu fiziskām personām. Savukārt citi Latvijas kreditēšanas tirgus dalībnieki, tai skaitā ātro kredītu uzņēmumi, varēja pievienoties moratorijam individuāli pēc brīvprātības principa.