20.07.2021.

Kāpēc Lielbritānijā dažas preces ir lētākas nekā Latvijā?

Sieviete dodas iepirkties
Foto: Shutterstock

Dažreiz cilvēki, kas atbrauc no ārzemēm (piemēram, Lielbritānijas), mēdz teikt, ka cenas tur ir ievērojami zemākas nekā Latvijā. Kāpēc šāds priekšstats? Kas rada šo fenomenu? Vai tikai tas, ka Lielbritānijas lēto cenu veikalu akciju preču piedāvājums tiek salīdzināts ar Latvijas “parastā” veikala sortimentu? Vai arī Latvija tiešām kļuvusi par “zemo algu un augsto cenu” valsti?

Pastāv cieša un pozitīva sakarība starp ienākumu un cenu līmeni. Tā darbojas gan vienas valsts ietvaros dažādos laika periodos, piemēram, viena ASV dolāra pirktspēja Latvijā kopš 90. gadu sākuma, palielinoties ienākumiem, būtiski mazinājusies; gan arī starptautiskā griezumā, piemēram, Šveicē par vienu ASV dolāru var nopirkt daudz mazāk preču un pakalpojumu nekā Indijā.

Latvija un Lielbritānija šajā ziņā nav izņēmumi. Gan ienākumu līmenis [1], gan cenu līmenis Lielbritānijā ir ievērojami augstāks nekā Latvijā (1. attēls; cenu līmenis ir par 57% augstāks). Tomēr tas nenozīmē, ka katrs produkts Lielbritānijā ir tieši par 57% dārgāks.

1. attēls. Ienākumu un cenu līmenis ES valstīs (% no ES-vidējā līmeņa; 2019. gadā)

1. attēls. Ienākumu un cenu līmenis ES valstīs (% no ES-vidējā līmeņa; 2019. gadā)
Avots: Eurostat dati, autora aprēķins.

Tirgojamo preču grupā cenu līmenis Lielbritānijā un Latvijā ir diezgan līdzīgs – pārtikas produktu, bezalkoholisko dzērienu vai transportlīdzekļu starpvalstu cenu atšķirības mērāmas ar dažiem procentiem [2]. Proti, to, kurā valstī limonādes pudele konkrētajā brīdī ir nedaudz dārgāka vai lētāka, piemēram, var noteikt pievienotās vērtības nodokļa likmju atšķirības, ar preču tirdzniecību saistīto izmaksu atšķirības vai valūtas kursa svārstības. Kopš Brexit sāgas sākuma 2015. gadā Lielbritānijas mārciņa (attiecībā pret eiro) zaudēja piekto daļu no savas vērtības. Tādējādi tie produkti, kas 2015. gadā Lielbritānijā maksāja nedaudz dārgāk nekā Latvijā (bezalkoholiskie dzērieni), tagad maksā nedaudz lētāk (jo par “dārgāku” eiro Lielbritānijā tagad var nopirkt vairāk limonādes pudeļu).

2. attēls. Cenu līmenis Lielbritānijā (indekss; cenu līmenis Latvijā = 100; 2020. gadā)

2. attēls. Cenu līmenis Lielbritānijā (indekss; cenu līmenis Latvijā = 100; 2020. gadā)
Avots: Eurostat dati, autora aprēķins.

Savukārt pakalpojumi Lielbritānijā ir būtiski dārgāki. Piemēram, izglītības, veselības aprūpes un komunālie pakalpojumi ir vismaz divarpus reizes dārgāki nekā Latvijā. Lielbritānijā dārgāki ir arī izmitināšanas un ēdināšanas, izklaides un kultūras, kā arī transporta un sakaru pakalpojumi. Tieši pakalpojumi abās valstīs veido lielāko daļu no patēriņa groza, taču par tiem bieži vien tiek “aizmirsts”, salīdzinot produktu cenas starp valstīm.

Tādējādi kopējais cenu līmenis Lielbritānijā ir ievērojami augstāks nekā Latvijā. Tas gan neizslēdz iespēju, ka noteiktajā brīdī kāda prece Lielbritānijā maksā nedaudz lētāk.

Viedokļraksts publicēts laikrakstā Rēzeknes Panorāma. 

[1] Ņemot vērā cenu līmeņa atšķirības.

[2] Nozīmīgs izņēmums ir tabakas izstrādājumi, kas Lielbritānijā ir trīsreiz dārgāki (nekā Latvijā) augstākas akcīzes nodokļa likmes dēļ.

APA: Krasnopjorovs, O. (2024, 20. dec.). Kāpēc Lielbritānijā dažas preces ir lētākas nekā Latvijā?. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/5264
MLA: Krasnopjorovs, Oļegs. "Kāpēc Lielbritānijā dažas preces ir lētākas nekā Latvijā?" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 20.12.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/5264>.

Restricted HTML

Up