Vēl nebijis gadījums - Eirosistēma piemaksās bankām par kredītu izsniegšanu
Vakar, 10. martā, ECB Padome līdztekus Paplašinātās aktīvu pirkšanas programmas (PAPP) papildināšanai pieņēma lēmumu samazināt visas galvenās procentu likmes un uzsākt jaunu ilgāka termiņa refinansēšanas mērķoperāciju (TLTRO II) kārtu. TLTRO II ietvaros kredītiestādēm būs pieejami līdzekļi tautsaimniecības kreditēšanai par ļoti zemām un pat negatīvām procentu likmēm ar termiņu četri gadi.
TLTRO II tiks uzsākta 2016. gada jūnijā un kopumā tiks organizētas četras TLTRO II operācijas – reizi ceturksnī līdz 2017. gada martam. Sākotnēji TLTRO II likme būs vienāda ar TLTRO II resursu piešķiršanas brīdī spēkā esošo galveno refinansēšanas operāciju likmi, kuru 10. marta sanāksmē ECB Padome nolēma samazināt no 0.05% līdz 0.00%.
Ko tas nozīmē "latviešu valodā"?
Tātad – sākotnēji Eirosistēma (tajā skaitā arī Latvijas Banka) kredītiestādēm aizdos līdzekļus uz četriem gadiem par brīvu. Operācijās pieejamais līdzekļu apjoms būs ierobežots un atkarīgs no kredītiestādes kredītportfeļa apjoma – jo vairāk kredītiestāde līdz šim ir aizdevusi reālajam sektoram[1], jo vairāk līdzekļu tai būs pieejami TLTRO II operācijās. Šis "ierobežojums" ir iespaidīgs – kredītiestādes varēs aizņemties no Eirosistēmas līdz pat 30% no kredītiestādes kredītportfeļa apjoma reālajam sektoram[2].
Kredītiestādēm, izpildot noteiktus nosacījumus, t.i., kreditējot tautsaimniecību, operāciju ietvaros saņemto līdzekļu procentu likmes tiks samazinātas un varēs sasniegt ECB Padomes noteiktās noguldījumu iespējas uz nakti procentu likmi TLTRO II resursu piešķiršanas brīdī. Šī likme ar ECB Padomes lēmumu ir noteikta negatīva (no 16. marta -0.40%). Tas nozīmē, ka eiro zonas centrālās bankas piemaksās kredītiestādēm par to, lai tās kreditētu tautsaimniecību!
Paredzams, ka jaunās TLTRO II pastiprinās ECB stimulējošo monetārās politikas nostāju, uzlabos monetārās politikas transmisijas mehānismu un veicinās tautsaimniecības kreditēšanu. Latvijas uzņēmējiem, cerams, tas nozīmēs lētākus un vieglāk pieejamus kredītus.
Ar TLTRO II detaļām var iepazīties ECB publikācijā, bet plašāk par ECB Padomes 10. marta lēmumu - Latvijas Bankas komentārā un ECB paziņojumā.
[1] Nefinanšu uzņēmumiem un mājsaimniecībām (izņemot hipotekāros kredītus).
[2] Nefinanšu uzņēmumiem un mājsaimniecībām (izņemot hipotekāros kredītus) izsniegto kredītu atlikums 2016. gada 31. janvārī.
Vēlos informēt, ka tekstā:
«… …»
Jūsu interneta pārlūkā saglabāsies tā pati lapa
Komentāri ( 3 )
Paldies!
Man tomēr biki pietrūkst prognozes kādi ir iespējamie rezultāti šim solim. Neskaitot potenciāli lētākus jaunos kredītus.
Vai tas ietekmēs esošos kredītportfeļus? T.i. procentu likmju izmaiņas?
Vai un kā tas var ietekmēt piem. akciju tirgus? Eirozonas kopējie akciju indeksi ies augšā???
Valūtu savstarpējās attiecības? EUR/USD?
Šī bloga mērķis bija pievērst uzmanību faktam, ka līdz ar jaunajiem lēmumiem, naudas eiro zonas valstu finanšu sistēmā būs vairāk, un tā būs vēl lētāka, nevis dot precīzas prognozes. Tas, vai esošajiem un jaunajiem kredīta ņēmējiem izdosies gūt labumu no Eirosistēmas stimulējošās monetārās politikas, ir katra kredīta ņēmēja paša rokās – izvēlēties izdevīgākos nosacījumus vai, piemēram, pārfinansēt jau esošo kredītu ar labvēlīgākiem nosacījumiem citā kredītiestādē.
Varbūt labāk nofinansēt ar aizdevuma piešķiršanu saistītās komisijas maksas. Tās sastāda teju lielākus izdevumus, kā aizdevuma procenti... Tai komisiju labirintā ir tik viegli orientēties, ka beigās nesaproti, esi paņēmis kredītu vai nokļuvis verdzībā...