15.06.2022.

Cik maksāsim par dabasgāzi?

Ilustratīvs attēls seniore
Foto: Shutterstock

Ģeopolitiskie riski, par kuriem paudām bažas iepriekš, diemžēl ir īstenojušies un būtiski ietekmējuši globālās izejvielu cenas. Jūnija pirmajā pusē salīdzinājumā ar 2021. gada vidējo līmeni naftas cenas ir kāpušas par 70%, dīzeļdegvielas cenas – par 130%, graudu cenas – par 60%, bet dabasgāzes cenas – par 75% [1]. Raugoties gada griezumā, dabasgāzes cenām ir vēl prāvāks pieaugums – tuvu 300%. Būtisku ieguldījumu cenu pieaugumā devis Krievijas iebrukums Ukrainā un ar to saistītā nenoteiktība izejvielu, it īpaši dabasgāzes tirgū, kas auga jau pagājušā gada laikā, kad ar Krievijas gāzes piegādēm saistīto Eiropas krātuvju uzpildes līmenis sāka būtiski atpalikt no sezonāli ierastā. 

Cik Latvijas patērētājiem maksās dabasgāze? 

Pateicoties valsts atbalstam šī gada pirmajā pusgadā, patērētāji dabasgāzes cenas pieaugumu ir jutuši daudz mazākā mērā, nekā kāpušas tirgus cena. Tiem, kuri izmanto gāzi plītīm, cena janvārī ir pieaugusi par 54%. Ņemot vērā, ka gāzes patēriņš plītīm relatīvi ir visai niecīgs, pieļauju, ka šādu pieaugumu atsevišķās mājsaimniecības pat nav sajutušas. Citādi ir mājsaimniecībām ar gāzes apkuri. Šajā pusgadā tās ir saņēmušas visai iespaidīgu atbalstu no valsts puses (1. attēls un 2. attēls). Valsts apmaksāja pusi no janvāra-aprīļa rēķiniem – periodā, kad vērojams lielākais gāzes patēriņš. 

1. attēls. Dabasgāzes cena, izmantojot plītis (EUR/MWh)

 

2. attēls. Dabasgāzes cena, izmantojot to kā kurināmo(EUR/MWh)

 

* Dabasgāzes cena ar valsts atbalstu. Atbalsts tika nodrošināts no 2022. gada janvāra līdz aprīlim 

Kāda dabasgāzes cena mūs sagaida turpmāk? Latvijas dabasgāzes cenas ir stipri atkarīgas no norisēm Eiropas tirgū. Esošās Eiropas dabasgāzes cenas svārstās 80-100 EUR/MWh līmenī. "Latvijas Gāze" ir nākusi klājā ar jauniem dabasgāzes tarifiem mājsaimniecībām. Kā tika gaidīts, gāzes cenas pārsniegušas 100 EUR/MWh līmeni un gāzes tirdzniecības cena būs 107.34 EUR/MWh. Tikko izziņotā jaunā Latvijas Bankas inflācijas prognoze ir izstrādāta, pieņemot, ka gāzes cena būs 115 EUR/MWh, līdz ar to atbilst izziņotajiem mājsaimniecību gāzes tarifiem. Jaunie tarifi nozīmē, ka gada otrajā pusē dabasgāze gala cena plītīm varētu pieaugt par 75%, bet gāzes katlu lietotājiem – līdz pat 3 reizēm.

Jāpiebilst, ka gāzes cenu nākotnes perspektīvas nav visai labvēlīgas patērētājiem. Vairāki faktori liecina, ka gāzes cena tuvākā nākotnē nekritīsies – Krievijas agresija pret Ukrainu var ieilgt, globālais gāzes tirgus ir ļoti fragmentēts, nepietiekoša globālā kapacitāte LNG (sašķidrinātās dabasgāzes) sektorā neļaus Eiropai ātri izveidot jaunas piegāžu ķēdes un atteikties no Krievijas gāzes. Mūsu piesardzīgās prognozes tuvākajos gados paredz gāzes cenas esošajā līmenī, bet pastāv risks, ka tās jebkurā brīdī var pieaugt. Tomēr vidējā termiņā sagaidāms, ka gāzes piedāvājums pasaules tirgū pieaugs, piemēram, Katarai un citām valstīm palielinot savu gāzes ieguves un eksporta kapacitāti.

Cik lielu rēķinu sagaidīt par dabasgāzi?

Lai saprastu, cik lielu rēķinu sagaidīt par gāzi 2022. gada otrajā pusē, patērētāji jāklasificē pēc gāzes patēriņa. Patērētāji ar gāzes plītīm tipveida dzīvokļos patērē vidēji ap 4 m3 gāzes mēnesī. Sākotnējie aprēķini liecina, ka šiem patērētājiem mēnesī 7.67 eiro vietā būs jāmaksā 10.60 eiro [2]. Tas nozīmē 2-3 eiro izdevumu pieaugumu mēnesī mājsaimniecību budžetos, un tas neizskatās pēc "pasaules gala". Taču arī šiem mazajiem gāzes patērētājiem jārēķinās, ka gāzes cenu kāpums iecirtīs "robu" viņu budžetā pastarpināti, ņemot vērā to, ka dabasgāze tiek izmantota centralizētajā apkurē un līdz ar to varētu pieaugt mājsaimniecību izdevumi par siltumenerģiju nākamajā apkures sezonā.

Mājsaimniecībām ar gāzes apkuri šogad ir jārēķinās ar visai nozīmīgiem papildu izdevumiem. Pieņemot, ka vidēja lieluma privātmājas gāzes patēriņš ir ap 2500 m3 gadā (ap 208 m3 mēnesī), tad rēķins šī gada pirmajā pusē varēja sasniegt līdz 90 EUR mēnesī. Ņemot vērā apstiprināto gāzes tirdzniecības tarifu, nu tas pieaugtu līdz pat 320 eiro mēnesī, ja netiktu ieviesti kompensējoši un atbalsta mehānismi.

Vai mājsaimniecību maciņi izturētu šādu dabasgāzes cenas pieaugumu?

Šogad ir sagaidāms būtisks dabasgāzes cenu kāpums. Mājsaimniecībām ar gāzes apkuri gāzes rēķini kārtīgi patukšos maciņus. Diez vai kāda mājsaimniecība bija gatava šādam cenu lēcienam, un visai maz ticams, ka kāds jau iepriekš ir veidojis uzkrājumus nākotnes gāzes rēķinu apmaksai.

Neapšaubāmi, ka valdībai apstākļos, kad šokējoši strauji ir pieaugušas energoresursu cenas, kas būtiski sadārdzina ne vien gāzes, bet arī virkni citu izdevumu pozīciju mājsaimniecībām, nāksies palīdzēt un daļēji kompensēt energoresursu cenu svārstības. Jautājums tikai par to – kam kompensēt un cik daudz?!

Iespējams, valdība šī gada pirmajā pusē nedaudz "pārcentās" ar gāzes cenu pieauguma kompensāciju. Valsts atbalsts ir bijis tik liels, ka gāzes gala cena patērētājam nav mainījusies un mājsaimniecības nav sajutušas to savā makā. Taču valsts atbalsts varētu būt mērķtiecīgāks un motivējošāks mājsaimniecības mainīt paradumus un taupīt enerģiju, vairāk izmantot citus enerģijas avotus u.tml. Uzskatu, ka nozīmīga cenu pieauguma gadījumā nasta jādala starp valsti un patērētājiem.

Attiecīgi valsts varētu kompensēt daļu no cenas, ja tā pārsniedz kādu noteiktu slieksni. Šādi mēs varētu palīdzēt mājsaimniecībām tik galā ar pieaugušiem izdevumiem, turklāt saglabāt to motivāciju pārskatīt savus ieradumus un investēt energoefektivitātes uzlabošanā. Atbalsts iedzīvotājiem netiešā veidā palīdzētu arī uzņēmumiem, kuri nesaskartos ar tik ievērojamu pieprasījuma kritumu, kāds būtu, ja apkures rēķinu šokējošā sadārdzināšanās netiktu vismaz daļēji kompensēta.

[1] Reuters dati 2022. gada 14. jūnijā.

[2] Gāzes cenas gala tarifu veido gāzes tirdzniecības cenas, tirdzniecības pakalpojuma tarifs, gāzes pārvade un sadale, akcīzes un PVN nodoklis, kā arī fiksēta maksa par gāzes skaitītāja slodzi. Tirdzniecības pakalpojuma tarifs būtiski atšķiras pēc patērētā gāzes apjoma gadā.

APA: Bessonovs, A. (2024, 20. nov.). Cik maksāsim par dabasgāzi? . Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/5610
MLA: Bessonovs, Andrejs. "Cik maksāsim par dabasgāzi? " www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 20.11.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/5610>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up