09.04.2024.

"AAA" – akcīze, algas un (laika) apstākļi ietekmē Latvijas inflāciju

Inflācija Latvijā martā palielinājās līdz 0.9 %, mēneša laikā cenām pieaugot par 1.2 %. Neliels cenu pieaugums martā bija gaidāms, jo šajā mēnesī palielinājās akcīzes nodoklis alkoholiskajiem dzērieniem, tabakas izstrādājumiem un saldinātajiem bezalkoholiskajiem dzērieniem. Mēneša laikā nedaudz pieaugušas arī degvielas cenas, savukārt centralizētās siltumapgādes tarifi lielā daļā apdzīvoto vietu turpina samazināties.

Pēdējo mēnešu laikā noturīgs bijis pakalpojumu cenu pieaugums, un vēl rindā uz atspoguļošanu statistikā gaida aprīļa starppilsētu transporta cenu pieaugums. Tomēr aug ne tikai transporta, bet arī dažādu citu veidu pakalpojumu cenas, piemēram, martā pieaugušas gan ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumu, gan atsevišķu izklaides pasākumu cenas.

Pērn pakalpojumu sniegšanas izmaksas ietekmēja enerģijas cenu pieaugums. Pašlaik, enerģijas cenām mazinoties, galvenais pakalpojumu cenu pieauguma ietekmējošais izmaksu faktors ir darba algu pieaugums. Tieši darbaspēka izmaksas pakalpojumu cenu attīstību ietekmē vairāk nekā citas produktu grupas, tāpēc tuvāko gadu laikā sagaidām, ka pakalpojumu cenu pieaugums, lai gan vairs nebūs tik straujš kā pēdējā gada laikā, joprojām saglabāsies virs citu produktu grupu cenu pieauguma.

Pārtikas produktiem cenu attīstības dinamika ir atšķirīga – kādiem cenas nedaudz samazinās, kādiem – pieaug.  Atsevišķi pārtikas produkti (piemēram, kafija un produkti, kas satur kakao) visticamāk tuvāko mēnešu laikā piedzīvos salīdzinoši straujāku cenu pieaugumu, ko izraisījuši nelabvēlīgi laika apstākļi un slimības šo produktu audzēšanas reģionos. Lai arī cik ļoti daudziem no mums garšo kafija, tomēr ietekme uz kopējo inflāciju šīm nedienām būs neliela (kafija un kakao veido mazāk nekā 2 % no kopējās patēriņa izdevumu struktūras). Tomēr tas vēl un vēlreiz atgādina par pārtikas cenu atkarību no laika apstākļiem. Šoreiz cieta kakao un kafija, citreiz nelabvēlīgiem laika apstākļiem var būt pakļautas daudz plašāk ikdienā lietotas pārtikas grupas.

Tomēr izsverot dažādās ietekmes, pēdējo mēnešu laikā globālas cenu attīstības tendences ir bijušas labvēlīgākas zemākam cenu pieaugumam Latvijā. Arī Eiropas Centrālās bankas monetārā politika ir vērsta uz to, lai mazinātu inflāciju eirozonā un neļautu augstai inflācijai kļūt par ikdienas sastāvdaļu. Latvijas Banka šī gada inflācijas prognozi samazināja līdz 1.5 % un arī nākamajiem diviem gadiem paredzams, ka inflācija Latvijā būs nedaudz zem 2 %.

APA: Opmane, I. (2025, 20. jan.). "AAA" – akcīze, algas un (laika) apstākļi ietekmē Latvijas inflāciju. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/6457
MLA: Opmane, Ieva. ""AAA" – akcīze, algas un (laika) apstākļi ietekmē Latvijas inflāciju" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 20.01.2025. <https://www.makroekonomika.lv/node/6457>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up