03.06.2016.

Apstrādes rūpniecība aprīlī atkāpjas no iepriekš sasniegtajiem augstumiem

  • Igors Kasjanovs
    Igors Kasjanovs
    Latvijas Bankas ekonomists

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes sniegtajiem datiem - apstrādes rūpniecības saražotās produkcijas apjoms 2016. gada aprīlī salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi (pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem) samazinājās par 1.6%. Savukārt salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo mēnesi saražotās produkcijas apjoms samazinājies par 0.3%. Ņemot vērā iepriekšējo mēnešu dinamiku, publicētie dati nav liels pārsteigums,– iepriekšējos divos mēnešos tika pieredzēts visai straujš izlaides kāpums.

Aprīlī kopējo izlaides samazinājumu noteica vājāki rezultāti abās lielākajās apstrādes rūpniecības apakšnozarēs – kokrūpniecībā (izlaides samazinājums mēneša laikā par 3.6%) un pārtikas rūpniecībā (-4.3%). Pārtikas rūpniecībā aprīlis ir bijis ārkārtīgi vājš, ko noteica slikti rezultāti visās apakšnozarēs, bet jo īpaši gaļas produktu ražošanā, kā arī augļu un dārzeņu pārstrādē. Salīdzinoši lieli kritumi ir arī ķīmisko vielu (-14.4%), elektrisko iekārtu (-6.8%), kā arī nemetālisko minerālvielu jeb būvmateriālu ražošanā (-4.9%). Attiecībā uz būvmateriālu ražošanu jāmin, ka 1. ceturkšņa rezultāti nozarē bija tik labi, ka pat ar apjomu kritumu aprīlī - gada pieauguma temps saglabājās visai augsts (+7.2%). Tikmēr pozitīvi nozares izaugsmi ietekmēja saražotās produkcijas apjomu kāpums datoru, elektronisko un optisko iekārtu (+15.6%), gatavo metālizstrādājumu nozarē (+6.3%), kā arī apģērbu ražošanā (+7.0%). Aprīlis ir bijis vājš arī elektroenerģijas un gāzes apgādes nozarē (-0.3%).

Raugoties uz apakšnozaru datiem, redzams, ka no Krievijas ekonomikas vājuma un sankcijām cietušās nozares joprojām saskaras ar situācijas sekām. Negatīvi gada pieauguma tempi joprojām ir pārtikas rūpniecībā, dzērienu un elektrisko iekārtu ražošanā.  Turklāt vēl joprojām ir uzņēmumi, kuru situācija nekļūst labāka – tā nesen plašsaziņas līdzekļos izskanēja ziņa par "Daugavpils Lokomotīvju remonta rūpnīcas" problēmām, arī dažām citām rūpnīcām, kas orientējās uz Krievijas tirgu, joprojām nav izdevies atrast jaunus noieta tirgus. Nav liels pārsteigums arī tas, ka saražotās produkcijas apjoms ir mazāks nekā šajā pašā laikā iepriekšējā gadā. Šajā gadījumā nozīme ir apstāklim, ka pagājušajā gadā aprīlis bija mēnesis, kad ar lielu jaudu atsāka strādāt "KVV Liepājas metalurgs", kurš nu jau atkal krāsnis nedarbina, tādējādi radot nelabvēlīgu bāzes efektu.

Gada sākums apstrādes rūpniecībā iesācies ļoti svārstīgi. Janvārī straujš apjomu kritums, februārī un martā – kāpums, bet aprīlī jau atkal kritums. Svārstīgo datu jūklī ir grūti saskatīt vienotu tendenci, bet pagaidām izskatās, ka apstrādes rūpniecības izaugsme, kā jau iepriekš tika prognozēts, šogad varētu būt vāja – vien daži procenti. Labā ziņa gan ir tāda, ka, uzlabojoties situācijai ārējā vidē, gaidāms, ka gada otrajā pusē nozares izlaide pakāpeniski varētu pieaugt. Uz to norāda arī Eiropas Komisijas rūpnieku noskaņojuma rādītāji, kas pakāpeniski uzlabojas un šobrīd atrodas virs iepriekšējā gada līmeņiem.

Sliktā ziņa ir tāda, ka "investīciju sausums" ir skāris ne tikai būvniecības, bet arī apstrādes rūpniecības nozari. Šā gada 1. ceturksnī apstrādes rūpniecībā veikto nefinanšu investīciju apjoms salīdzinājumā ar iepriekšējā gada 1.ceturksni ir samazinājies par 23.0%. Lai arī Eiropas Savienības (ES) fondu plūsmas pārrāvumam ir īstermiņa raksturs, ir jāņem vērā, ka, sākot ar jauno plānošanas periodu, tie līdzekļi, kas pieejami apstrādes rūpniecības nozarei, vairs nebūs tik viegli kā iepriekš "paņemami". Jaunajā plānošanas periodā mazināsies tik dāsni izsniegtie granti iekārtu iegādei, kā tas bija iepriekš.

ES fondu fokuss jaunajā periodā ir pārvirzīts uz atbalstu inovācijām, jaunu uzņēmumu izveidi, uzņēmējdarbību veicinošas vides attīstību (ar pašvaldību līdzdalību), ražošanas telpu un infrastruktūras izveidi (finansējums mazajiem un vidējiem uzņēmumiem ēku un ražošanas telpu būvniecībai vai pārbūvei, kurā veiks ražošanu), tāpat nozīmīgāka loma piešķirta finanšu instrumentiem (labvēlīgi aizdevumi un garantijas, kā arī riska kapitāls). Visai iespējams, ka paies ilgāks laiks, kamēr rūpnieki piemērosies jaunajiem spēles noteikumiem, attiecīgi arī investīciju aktivitāte kādu laiku nozarē varētu būt zemāka, kas neapšaubāmi nelabvēlīgi ietekmēs arī izlaides apjomu kāpumu potenciālu.

APA: Kasjanovs, I. (2024, 25. nov.). Apstrādes rūpniecība aprīlī atkāpjas no iepriekš sasniegtajiem augstumiem. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/841
MLA: Kasjanovs, Igors. "Apstrādes rūpniecība aprīlī atkāpjas no iepriekš sasniegtajiem augstumiem" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 25.11.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/841>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up