Apstrādes rūpniecība aprīlī pieaug, bet ārējā vide rada lejupvērstus riskus
Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes publicētajiem datiem apstrādes rūpniecības saražotās produkcijas apjoms aprīlī salīdzinājumā ar martu (izslēdzot sezonālo ietekmi) palielinājies par 2.3%. Savukārt salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo mēnesi (izslēdzot kalendāro ietekmi) palielinājās par 5.6%. Kā jau bija gaidīts, arī aprīlī nav bijušas pozitīvas pārmaiņas enerģētikas nozarē – lai arī mēneša griezumā izlaide palielinājās par 0.9%, tomēr gada griezumā silto laika apstākļu dēļ izlaide saglabājusies ļoti zema (-16.4%).
Mēneša griezumā apstrādes rūpniecības saražotās produkcijas apjoma pieaugumu pozitīvi ietekmēja galvenokārt trīs apakšnozares – pārtikas ražošana (+2.5%), gatavo metālizstrādājumu ražošana (+7.8%), kā arī elektrisko iekārtu ražošana (+14.4%). Īpaša uzmanība pievēršama pārtikas rūpniecības apakšnozarēm – tajās visās vērojams pieaugums (izņemot piena produktu ražošanu, kur gan gada pieauguma temps pozitīvs), t.sk. zivjrūpniecībā (nevar gan izslēgt iespēju, ka ražots tiek vairāk krājumiem, bet mazāk tiek realizēts).
Priecē būtisks pieaugums metālapstrādes apakšnozarē. Līdz 2013. gadam tā bija pieradinājusi pie straujiem izaugsmes tempiem, tomēr pagājušajā gadā tie būtiski sabremzējās. Cerams, ka gada sākumā novērotā izaugsme šajā apakšnozarē saistīta ar Eiropas Savienības valstu tautsaimniecību atkopšanos un attiecīgu pieprasījuma palielinājumu pēc mūsu rūpnieku iespētā. Lielas mēneša svārstības saglabājas krietni paplucinātajai metālu ražošanas nozarei (-29.5%). Arī aprīlī tā bija viena no apakšnozarēm, kas būtiski mazināja apstrādes rūpniecības kopējo veikumu.
Turklāt aprīļa mēneša dati uzrāda vājus rezultātus tekstilizstrādājumu (-10.9%) un apģērbu (-3.4%) ražošanas nozarēs, kurām abām Krievija ir svarīgs noieta tirgus, un kurās jau ilgāku laiku ir vērojama lejupejoša tendence.
Arī Eiropas Komisijas apkopotie nozares noskaņojuma rādītāji pēdējos mēnešos ir kļuvuši nedaudz svārstīgāki un negatīvāki. Tas arī saprotams, jo ģeopolitiskā situācija aprīlī un maijā mainījās strauji. Maijā rūpniecības noskaņojuma rādītājs noslīdēja līdz zemākajai atzīmei pēdējā gada laikā. Nedaudz pasliktinājās rūpnieku redzējums par nākotnes pasūtījumu apmēriem, tomēr no otras puses – šis rādītājs pagaidām saglabājas 2013. gada vidējā līmenī.
Visticamāk arī turpmākajos gada mēnešos apstrādes rūpniecības gada pieaugums būs pozitīvs, ko noteiks ar vien mazāki negatīvie bāzes efekti no "Liepājas Metalurga" slēgšanas. Šomēnes īpaši svarīgi varētu būt apstrādes rūpniecības realizācijas dati, ko Centrālā statistikas pārvalde publicēs 9. jūnijā. Tie, iespējams, sniegs vairāk informāciju par ģeopolitiskās situācijas ietekmi, jo ekonomisko šoku gadījumā parasti pirmais signāls nāk no realizācijas, kas ar nelielu laika nobīdi liek rūpniekiem mazināt rūpniecības izlaidi.
Vēlos informēt, ka tekstā:
«… …»
Jūsu interneta pārlūkā saglabāsies tā pati lapa