04.02.2013.

Apstrādes rūpniecība gadu noslēdz uz pozitīvas nots

  • Igors Kasjanovs
    Igors Kasjanovs
    Latvijas Bankas ekonomists

Apstrādes rūpniecības decembra veikums ir kā dekoratīva odziņa uz svētku tortes – decembrī apstrādes rūpniecības saražotās produkcijas apjoms (izņemot sezonālo ietekmi) pieauga par 0.8%, tādējādi ar šiku noslēdzot apstrādes rūpniecībai ļoti veiksmīgo gadu. Kopumā 2012. gadā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu apstrādes rūpniecības saražotās produkcijas apjoms ir pieaudzis par 9.3%. Veiksmīgā apstrādes rūpniecības dinamika atspoguļojas arī iekšzemes kopproduktā (IKP) – apstrādes rūpniecība ir nozare, kas veido vienu no lielākajiem devumiem IKP izaugsmē. Decembrī būtisku izrāvienu uzrādīja arī elektroenerģijas un gāzes apgādes nozare (+7.2% salīdzinājumā ar novembri), ko noteica aukstie laika apstākļi. Tikmēr ieguves rūpniecībā loģisks mīnuss (-12.2%).

2012. gada 4. ceturksnī salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni (izņemot sezonālo ietekmi) apstrādes rūpniecības saražotās produkcijas apjoms pieauga par 1.8%. Izaugsmi pozitīvi ietekmēja saražotās produkcijas apjomu pieaugums kokmateriālu (+3.2%), ķīmisko vielu (+17.6%), farmācijas (+17.0%), kā arī gatavo metālizstrādājumu (+2.3%) apakšnozarēs. Savukārt negatīvi nozares pieaugumu ietekmēja saražotās produkcijas apjomu samazinājums metālu ražošanā (-6.7%), datoru un elektronisko iekārtu ražošanā (-10.2%), kā arī automobiļu un piekabju ražošanā (-7.9%).

Neskatoties uz nelabvēlīgajām norisēm globālajā ekonomikā, Latvijas rūpnieki viscaur 2012. gadam ir spējuši saglabāt izaugsmi un konkurētspēju. Ja iepriekšējos gados runājām par to, ka apstrādes rūpniecības konkurētspēja aug uz vienības darbaspēka izmaksu samazināšanas rēķina, tad 2012. gadā, vērtējot nozares strukturālos datus, ir redzams, ka rūpnieki ir arvien vairāk diversificējuši savu produkciju, kā arī meklējuši jaunus tirgus, kur šo produkciju realizēt. Par to liecina arī fakts, ka 2012. gadā (11 mēnešu dati) apstrādes rūpniecības izaugsmi galvenokārt veicināja rūpniecības realizācijas apjoma pieaugums eksporta tirgos – par 17.7%, kamēr vietējā tirgū realizācijas izaugsme ir bijusi ievērojami lēnāka – vien 5.4%.

Eiropas Komisijas apkopotie noskaņojuma rādītāji ir bijuši stabili viscaur 2012. gadam, taču ar tendenci uzlaboties uz gada beigām. 2013. gada janvāra rūpnieku noskaņojuma rādītājs ir tik augstā līmenī, kāds ir bijis vien 2007. gada beigās, kas liecina par uzņēmēju optimismu. Arī paredzamais ražošanas jaudu noslodzes līmenis 2013. gada 1. ceturksnim ir augstākais kopš 2007. gada nogales.

Mūsu 2013. gada apstrādes rūpniecības prognoze paredz saražotās produkcijas apjomu pieaugumu 4%-6% robežās. Pieauguma tempi ir mērenāki nekā 2012. gadā, ko nosaka vēl neatrisinājusies Eiropas valstu parādu krīze un ierobežotā ražošanas jaudu kapacitāte atsevišķās apstrādes rūpniecības apakšnozarēs. Tieši kapacitātes trūkums, iespējams, kļūs par galveno faktoru, kas ierobežos vēl straujāku nozares attīstību – lai arī 2012. gadā tika veiktas investīcijas apstrādes rūpniecības nozarē, tomēr investīciju aktivitāte gada beigās mazliet noplaka un sarunās ar rūpniekiem gūta pārliecība, ka arī 2013. gada sākumā investīciju aktivitāte būs mērenāka saistībā ar tām pašām bažām par Eiropas problēmām.

APA: Kasjanovs, I. (2024, 24. nov.). Apstrādes rūpniecība gadu noslēdz uz pozitīvas nots. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1103
MLA: Kasjanovs, Igors. "Apstrādes rūpniecība gadu noslēdz uz pozitīvas nots" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 24.11.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1103>.

Līdzīgi raksti

Komentāri ( 1 )

  • Oļegs Krasnopjorovs
    04.02.2013 14:06

    Mums viss iet uz augšu (c) :)

Restricted HTML

Up