Apstrādes rūpniecība gadu uzsāk ar pieaugumu, bet lielam optimismam nav vietas
Janvārī apstrādes rūpniecības saražotās produkcijas apjoms salīdzinājumā ar 2011. gada decembri pieauga par 3.0% (Centrālās statistikas pārvaldes dati, sezonāli izlīdzināti). Salīdzinājumā ar 2011. gada janvāri apstrādes rūpniecības saražotās produkcijas apjoms pieaudzis par 16.8% (kalendāri izlīdzināti dati).
Pieaugumu nodrošināja apģērbu ražošanas nozare, kurā saražotās produkcijas apjoms mēneša laikā audzis par 9.4%, farmācijas nozare (+15.8%), metālu ražošana (+10.2%), gatavo metālizstrādājumu ražošana (+10.2%), kā arī citu transportlīdzekļu ražošana (+46.6%). Saražotās produkcijas apjoms janvārī samazinājās pārtikas rūpniecībā – par 1.4% - un elektrisko iekārtu ražošanā – par 15.1%. Vēsāks un sniegotāks janvāris nodrošināja apjomu pieaugumu elektroenerģijas un gāzes apgādes nozarei (+3.6%), bet attiecīgi samazināja apjomus ieguves rūpniecībā (-5.4%).
Eiropas Komisijas apkopotais rūpnieku noskaņojuma indikators jau vairākus mēnešus atrodas nedaudz zem nulles atzīmes, taču tālāk nekrīt. Pēdējo divu mēnešu laikā ir uzlabojies Latvijas rūpnieku redzējums par pagātnes izlaides apmēru, taču nav būtiski uzlabojies redzējums par nākamo mēnešu jaunajiem pasūtījumiem, jaunajiem pasūtījumiem eksportā un nodarbināto cilvēku skaitu. Tas varētu liecināt par to, ka tuvākajos mēnešos turpināsies svārstīga apstrādes rūpniecības dinamika, taču bez lieliem kritumiem vai kāpumiem.
Tajā pašā laikā saskaņā ar Eiropas Komisijas rūpnieku aptauju pēdējo mēnešu laikā turpina uzlaboties nākotnē paredzamās izlaides apmēra novērtējums un pārdošanas cenas novērtējums. Paredzamais izlaides apjoma novērtējums nākamajos trijos mēnešos nozīmīgi pieaudzis pārtikas rūpniecībā (kas orientēta galvenokārt uz iekšējo tirgu) un gatavo metālizstrādājumu ražošanā, taču nedaudz pasliktinās koksnes un kokmateriālu ražošanā. Savukārt paredzamo pārdošanas cenu novērtējums pieaug tekstilrūpniecībā (izejvielu sadārdzinājuma dēļ) un nemetālisko minerālu ražošanā (būvniecības materiāli), bet samazinās koksnes un koka izstrādājumu ražošanā un gatavo metālizstrādājumu ražošanā.
Nedaudz bažas gan rada rūpnieku krājumu novērtējums – tas ir pieaudzis līdz pēdējo 32 mēnešu augstākajam līmenim, kas var liecināt par pakāpenisku produkcijas pārdošanas apmēru samazinājumu. Taču jāmin, ka situācija krājumu apmēra ziņā apstrādes rūpniecības apakšnozarēs ir ļoti dažāda. Lielākie krājumi pēc rūpnieku novērtējuma šobrīd ir izveidojušies koksnes un kokmateriālu ražošanā un farmācijā, bet krājumu trūkums tiek novērots tekstilizstrādājumu ražošanā, ķīmisko vielu ražošanā un gatavo metālizstrādājumu ražošanā.
2011. gadā kopumā apstrādes rūpniecības pārdošanas apjoms pieauga par 16.8%, t.sk. eksportā par 20.6%, bet vietējā tirgū par 13.3%. tas ir kārtējais apliecinājums, ka apstrādes rūpniecības izaugsme 2011. gadā ir balstījusies uz ievērojamu pārdošanas apjomu kāpumu ārējos tirgos. Pēdējos mēnešos šais datos gan ir vērojams svārstīgums – decembrī apstrādes rūpniecības pārdošanas apjomos pirmo reizi desmit mēnešos konstatēts mēneša kritums. Sagaidāms, ka šogad eiro zonas problēmu kontekstā apstrādes rūpniecības eksporta tirgus augs mērenāk. Savukārt iespējams neliels apjomu pieaugums vietējā tirgū, ko veicinās pakāpeniski pieaugošie mājsaimniecību reālie ienākumi.
Pārlieku lielam optimismam pagaidām nav vietas. Lai arī Eiropā PMI (iepirkuma menedžeru indekss) un noskaņojuma rādītāji janvārī un februārī ir nedaudz uzlabojušies, tie tomēr joprojām ir ļoti zemi, kas liecina par nozīmīgām ekonomiskās konjunktūras problēmām. Visticamāk, 2012. gadā apstrādes rūpniecības dinamika – vismaz gada sākumā – būs svārstīgāka nekā pērn. Tāpat iespējamas lielas atšķirības pa apakšnozarēm, jo pieprasījumu pēc katras apakšnozares produkcijas nosaka atšķirīgi faktori.
Apstrādes rūpniecības dinamika
Vēlos informēt, ka tekstā:
«… …»
Jūsu interneta pārlūkā saglabāsies tā pati lapa