08.03.2010.

Apstrādes rūpniecības ražošanas apjomi pietuvojušies pērnā gada līmenim

  • Svetlana Rusakova
    Latvijas Bankas ekonomiste

Uzņēmēju novērtējums situācijai apstrādes rūpniecībā ir nepārtraukti audzis un janvārī jau par 19 procentu punktiem pārsniedzis zemāko vērtējumu 2009. gada februārī. Tomēr saskaņā ar sezonāli izlīdzinātiem datiem apstrādes rūpniecības produkcijas izlaide janvārī salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi ir samazinājusies par 3.9%, liecinot par to, ka atsevišķos iepriekšējos mēnešos novērotā augšupeja nozarē vēl nav pietiekami noturīga.

Pirmo reizi kopš krīzes sākuma gada dinamika uzrādīja minimālu kritumu – pēc darba dienu skaita izlīdzinātiem datiem produkcijas izlaide salīdzināmajās cenās samazinājusies tikai par 0.1%.

Kaut gan janvārī bija vērojams mazumtirdzniecības apgrozījuma kāpums, tomēr neapšaubāmi par galveno apstrādes rūpniecības attīstības faktoru arvien uzskatāms ārējais pieprasījums. Tas veicināja izaugsmi gan tradicionāli eksportējošās nozarēs, gan dažās, kas iepriekš vairāk bija orientētas uz iekšzemes pieprasījumu. Tā, piemērām, mēneša laikā kopā ar apģērbu, koksnes izstrādājumu un metālu ražošanu izaugsmi uzrādīja arī nemetālisko minerālu izstrādājumu, gatavo metālizstrādājumu, pārtikas produktu, ka arī dzērienu ražošana.

Savukārt gada dinamiku lielā mērā ietekmējis ļoti straujš kāpums koksnes izstrādājumu, ķīmisko vielu un produktu un metālu ražošanā – šīs nozares ir stabili nostiprinājušas noietu ārējos tirgos.

Uzņēmēju konfidences novērtējuma aptauja norāda uz iespējamām pozitīvām ziņām par nozares attīstību – janvārī visvairāk uzlabojies uzņēmēju vērtējums pēc mēneša gaidāmajai aktivitātei, un februārī uzņēmēju konfidence uzlabojusies ievērojami straujāk nekā janvārī.

APA: Rusakova, S. (2024, 22. nov.). Apstrādes rūpniecības ražošanas apjomi pietuvojušies pērnā gada līmenim . Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1430
MLA: Rusakova, Svetlana. "Apstrādes rūpniecības ražošanas apjomi pietuvojušies pērnā gada līmenim " www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 22.11.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1430>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up