08.09.2017.

ASV orkāna postījumu dēļ par degvielu maksāsim dažus centus vairāk

ASV orkāna postījumu dēļ par degvielu maksāsim dažus centus vairāk
Foto: Shutterstock
Gada inflācija turpina svārstīties ap 3% rādītāju (augustā patēriņa cenas bija par 3.1% augstākas nekā pirms gada). Tādējādi inflācijas dinamika atbilst Latvijas Bankas prognozei: šī gada inflācija būs 2.9%.

Augustā preču globāliem tirgiem nebija vienotas tendences. Pasaules naftas cenas nedaudz pieauga, bet globālās pārtikas cenas saruka. Iekšzemes pieprasījuma ietekme uz inflāciju pakāpeniski pieaug.

Brent nafta patlaban tiek tirgota par apmēram 55 ASV dolāriem par barelu, kas ir augstākā cena kopš aprīļa. Naftas cena būtiski pieauga tieši pēdējo dienu laikā, jo dažos ASV dienvidu štatos plosījās orkāns. ASV ir viens no lielākiem naftas ieguvējiem: orkāns lika būtiski sašaurināt naftas ieguvi un pārstrādi. Skaidrs, ka ASV naftas nozares atkopšanās ir vien dažu dienu jautājums, it īpaši tāpēc, ka nopietni bojājumi ASV naftas ieguves un pārstrādes infrastruktūrai nav izdarīti. Tomēr naftas cenas kāpums varētu noturēties ilgāk, jo orkāna ietekme uz jēlnaftas un naftas produktu krājumu dinamiku ir paliekoša [1]. Par to liecina arī naftas nākotnes darījumu cenu dinamika: par dažiem ASV dolāriem pakāpās naftas cena ar piegādi nākamajā gadā. Tādējādi tāla orkāna atskaņas jau tuvāko nedēļu laikā būs vērojamas arī Latvijas degvielas uzpildes stacijās – par dažiem centiem augstākā degvielas cenā.

Pasaules pārtikas cenas augustā kopumā samazinājās. Būtiski uzlabojoties pasaules labības produktu ražas prognozei, par vairāk nekā 5% saruka labības produktu cenas. Pasaules labības produktu raža 2017. – 2018. gadā varētu sasniegt visu laiku rekordu,  galvenokārt pateicoties labai kviešu un miežu ražai Krievijā. Savukārt piena produktu pasaules cenas nedaudz pieauga – tās galvenokārt ietekmēja augsts pieprasījums pēc sviesta.

Pamatinflācija (inflācija, atskaitot pārtikas un enerģijas cenu tiešo ietekmi) šogad ar svārstībām, bet pakāpeniski pieaug. Tas atspoguļo pieaugušo iekšzemes pieprasījuma ietekmi uz inflāciju, kas ir likumsakarīgs iznākums, bezdarbam samazinoties zem dabiskā līmeņa un noturīgi pieaugot atalgojumam.

[1] Krājumi atspoguļo naftas produktu pieprasījuma un piedāvājuma relatīvo stiprumu; to dinamikai vērīgi seko tirgus analītiķi, tāpēc tā ietekmē naftas cenu. 

APA: Krasnopjorovs, O. (2025, 20. jan.). ASV orkāna postījumu dēļ par degvielu maksāsim dažus centus vairāk. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/3893
MLA: Krasnopjorovs, Oļegs. "ASV orkāna postījumu dēļ par degvielu maksāsim dažus centus vairāk" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 20.01.2025. <https://www.makroekonomika.lv/node/3893>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up