08.02.2010.

Cenu līmenis jau par 3.1% zemāks nekā pirms gada

Jauno gadu sākam ar patēriņa cenu līmeņa nelielu pieaugumu, tās pieaugušas par 0.2%. Tomēr tas nenozīmē, ka cenu kritums ir noslēdzies, jo janvārī vienmēr vairāku apstākļu ietekmē cenām ir tendence augt straujāk nekā gada beigās. Šogad, zemam pieprasījumam un izmaksu kritumam turpinot noteikt cenu samazinājumu lielākajā daļā preču un pakalpojumu, šis "janvāra efekts" bija diezgan neliels. To galvenokārt veidoja sezonāls pārtikas produktu cenu pieaugums, kā arī būtisks degvielas cenu kāpums.

Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu patēriņa cenas turpināja samazināties, cenu līmenis jau bija par 3.1% zemāks nekā 2009. gada janvārī. Cenu kritumā joprojām atspoguļojas gan pieprasījuma, gan piedāvājuma faktori; cenas samazinājušās gan pārtikas precēm, dažāda veida neregulējamiem pakalpojumiem, gan arī administratīvi regulējamie tarifi energoresursiem. Tomēr kopējā cenu līmeņa kritumu nozīmīgi bremzēja degvielas cenu pieaugums, kurš salīdzinājumā ar pagājušo gadu jau sasniedzis 30.9%.

Turklāt iedzīvotāju ienākumu kritums 2009. gadā nozīmīgi atspoguļojas arī patēriņa svaru izmaiņās, pēc kā tiek rēķinātas cenu līmeņa pārmaiņas. Iedzīvotājiem pielāgojoties situācijai un pārkārtojot savus izdevumus, salīdzinoši lielāka daļa izdevumu tika veltīta pirmās nepieciešamības precēm, un pirmo reizi kopš 2002. gada pieaudzis pārtikas preču un energoresursu īpatsvars patēriņa grozā, bet samazinājies izdevumu īpatsvars pakalpojumiem. Tas nozīmē, ka pārtikas cenu un energoresursu cenu pārmaiņas vairāk nekā iepriekš ietekmē inflācijas rādītājus.

Tuvākajā laikā vājais iekšzemes pieprasījums turpinās noteikt cenu līmeņa mazināšanos, un saglabājoties vājai ekonomiskajai aktivitātei, kopumā cenu kritums turpināsies visu šo gadu. Pretējā - pieauguma - virzienā kopējās cenu pārmaiņas ietekmēs piedāvājuma faktori, īpaši energoresursu cenu kāpums, turklāt, kā jau minēts, to īpatsvars patēriņu grozā palielinājies. Tomēr cenu krituma dziļumu lielā mērā ietekmēs izaugsmes atjaunošanās iespējas gan Latvijā, gan citviet pasaulē. Sagaidāms, ka atgriešanās pie nelielas inflācijas notiks 2011. gada beigās.

APA: Kalnbērziņa, K. (2024, 21. dec.). Cenu līmenis jau par 3.1% zemāks nekā pirms gada. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1444
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Cenu līmenis jau par 3.1% zemāks nekā pirms gada" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 21.12.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1444>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up