03.11.2020.

Egļu astoņzobu mizgrauzis un divzobu krīze apstrādes rūpniecībā

Egļu astoņzobu mizgrauzis un divzobu krīze apstrādes rūpniecībā
Foto: Shutterstock

Apstrādes rūpniecības sniegums kopumā 3. ceturksnī "it kā" ir bijis labs. Neraugoties uz Covid-19 šoku un maigākiem, bet tomēr joprojām spēkā esošiem ierobežojumiem vasaras mēnešos, bija vērojama strauja izaugsme ceturkšņu izteiksmē (7.4% kāpums salīdzinājumā ar 2. ceturksni). Tāpat dati rāda nelielu pieaugumu salīdzinājumā ar pērnā gada 3. ceturksni.

Kāpēc "it kā"? Šo izaugsmi galvenokārt noteica viena lielākā apstrādes rūpniecības apakšnozare – kokrūpniecība (1. attēls). Vēl pozitīvs devums vērojams  iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanā, gumijas un ķīmijas produktu ražošanā un vēl dažās apakšnozarēs. Tomēr lielā daļā nozaru pirmskrīzes ražošanas apjomi nav sasniegti.

1. attēls. Apstrādes rūpniecības izlaide (g/g; %; devums; pp) un rūpnieku noskaņojums (%)

Apstrādes rūpniecības izlaide (g/g; %; devums; pp) un rūpnieku noskaņojums (%)
Avots: Centrālā statistikas pārvalde, Eiropas Komisija, Latvijas Bankas aprēķini

Kokrūpniecībai pērn klājās plāni. Tā saskārās ar veselu gūzmu dažādu izaicinājumu, piemēram, mizgraužu postījumu dēļ pārsātināts koksnes piedāvājums, zemas cenas kokmateriāliem, pieprasījuma problēmas atsevišķos segmentos un citas ligas.

Šis gads ar augstākām koksnes cenām un mazākiem mizgraužu postījumiem ir krietni labvēlīgāks un jāteic paldies Meža mātei, Pērkontēvam vai nejaušām apstākļu sakritībām, bet tik nozīmīgas nozares iespējas kāpināt apgrozījumu krīzes brīdī ir īpaši svētīga.

Tiesa, nav gluži tā, ka šobrīd visā kokrūpniecībā ir (egļu) ziedu laiki. Kā vēsta nozares asociācija – pamatproduktiem patiešām klājas labi un daudziem uzņēmumiem pieprasījums pēc atsevišķiem produktiem krietni pārsniedz ražošanas iespējas, taču blakusproduktiem (šķeldai, skaidai, papīrmalkai) šis tomēr ir grūts periods.

2. attēls. Jaudu noslodze 2020.g.4.cet./2019.g.4.cet. (c/c, pp) un to variācija kopš 2004.g (2020.g. svari)

Jaudu noslodze 2020.g.4.cet./2019.g.4.cet. (c/c, pp) un to variācija kopš 2004.g (2020.g. svari)

Avots: Eiropas Komisija

Ražošanas jaudu noslodze 4. ceturksnī (aptauja tiek veikta ceturkšņa pirmajā mēnesī – tātad šajā gadījumā oktobrī) apstrādes rūpniecībai uzrāda tālāku uzlabojumu, tomēr kopumā šis līmenis joprojām iepaliek no pērnā gada. Kokapstrāde arī šajos datos demonstrē augstāku jaudas noslodzi kā pirms gada, augstākas jaudas ir arī ķīmijai, nedaudz augstākas – farmācijai. Pārējās nozarēs situācija nav tik pozitīva ( 2. attēls).

Spriežot pēc ikmēneša aptaujām, oktobrī rūpnieku noskaņojums pasliktinājās, kas liek domāt, ka minētās ražošanas jaudas jau varētu būt sācis skrubināt krīzes otrais zobs jeb Covid-19 pandēmijas 2. vilnis, kas tomēr ir niknāks pretinieks salīdzinājumā ar šogad nedaudz lēnīgāko egļu astoņzobu mizgrauzi. Tāpēc, neraugoties uz kokapstrādes spēcināšanos, no ražošanas apjomu kritumiem turpmākajos mēnešos diez vai izdosies izvairīties. Gan iekšējais, gan ārējais pieprasījums bremzēsies, tāpat vērsīsies plašumā darbinieku karantīnu un uzņēmumu dīkstāvju epizodes. Bet centīsimies saglabāt optimismu, pavasarī (egļu) ziedi atkal būs plaukumā!

APA: Puķe, A. (2024, 21. dec.). Egļu astoņzobu mizgrauzis un divzobu krīze apstrādes rūpniecībā. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/4960
MLA: Puķe, Agnese. "Egļu astoņzobu mizgrauzis un divzobu krīze apstrādes rūpniecībā" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 21.12.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/4960>.

Restricted HTML

Up