Eksports un imports gada laikā turpina pieaugt, mēneša izmaiņas nelielas
2012. gada jūnijā salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi ārējās tirdzniecības apgrozījums samazinājās par 0.8% jeb 9.4 milj. latu. Mēneša laikā eksportam samazinoties par 2.5% un importam pieaugot par 0.7%, preču tirdzniecības bilance nedaudz pasliktinājās, un importa pārsniegums pār eksportu jūnijā sasniedza 169.3 milj. latu.
Preču eksporta vērtības gada pieauguma temps joprojām saglabājās pozitīvs (+9.6%). Būtisks eksporta gada pieaugums bija vērojams tādās preču grupās kā pārtikas rūpniecības ražojumi, parastie metāli, kā arī mehānismi un mehāniskās ierīces, bet šajā periodā samazinājās minerālproduktu, satiksmes līdzekļu un ķīmiskās rūpniecības produktu eksports. Operatīvie mēnešu dati par otro ceturksni liecina, ka salīdzinājumā ar šā gada pirmo ceturksni eksporta palielināšanās notikusi gan galvenajās, gan mazajās preču grupās, tāpēc Latvijas eksporta preču struktūra ir kļuvusi diversificētāka.
Preču importa vērtības gada pieaugums sasniedza 15.0%. Salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi būtiski pieaudzis mehānismu un mehānisko ierīču, parasto metālu un minerālproduktu imports, liecinot par augsto pieprasījumu pēc izejvielām eksporta un vietējā tirgū realizējamās produkcijas ražošanai, kā arī investīciju precēm. Tas atspoguļo Latvijas IKP izaugsmes struktūru, kurā joprojām būtisku lomu spēlē eksports, bet aizvien vairāk pieaug arī investīciju nozīme.
Sagaidāms, ka resursu cenu pieaugums jūlijā un augustā veicinās preču importa vērtības kāpumu. Meklējot jaunas tirgus nišas vājāka ārējā pieprasījuma apstākļos Latvijas eksportētājiem arī tuvākajā laikā visticamāk sagaidāma gada sākumā piedzīvotā nelielo eksporta nozaru attīstība. Pozitīvu devumu eksporta izaugsmē sniegs arī ārvalstu tiešo investīciju kāpums. Dati par šā gada pirmajiem mēnešiem liecina, ka ārvalstu tiešo investīciju ieplūde Latvijā bijusi nozīmīga, tai skaitā rūpniecības nozarē, kas sola arī eksporta potenciāla pieaugumu. Kopumā eksporta izaugsme visticamāk turpinās pakāpeniski palēnināties, un to noteiks ierobežotais ārējais pieprasījums. Tomēr krīzes laikā uzlabotā konkurētspēja ļaus Latvijas eksportētājiem saglabāt relatīvi labākas pozīcijas kā konkurentiem, un uz citu valstu fona Latvijas eksporta attīstība joprojām būs salīdzinoši strauja.
Vēlos informēt, ka tekstā:
«… …»
Jūsu interneta pārlūkā saglabāsies tā pati lapa