10.07.2018.

Enerģijas cenas turpina augt

  • Kristofers Pone
    Kristofers Pone
    Latvijas Bankas ekonomists
Enerģijas cenas turpina augt
Foto: Shutterstock

Jūnijā patēriņa cenu pieaugumu lielā mēra noteicis enerģijas cenu kāpums - gan pieaugot pašām enerģijas cenām, gan ar to saistītām izmaksām. Kopumā patēriņa cenu līmenis jūnijā pieaudzis par 2.8% gada laikā un 0.6% kopš maija.

Gada inflācija patēriņu grupu dalījumā (procentu punkti)

Gada inflācija patēriņu grupu dalījumā (procentu punkti)
Avots: Latvijas Banka

Jūnijā Latvijā pārtikas cenas kopumā pieaugušas minimāli gan mēneša, gan gada laikā, bet globālās pārtikas cenas, neskatoties uz laikapstākļu negatīvo ietekmi, šogad pirmo reizi sarukušas. Tā iemesls ir pieaugošā neskaidrība globālajā tirdzniecībā (ASV un Ķīnas tarifu karš, Brexit). Savukārt pērn novērotie laikapstākļi negatīvi ietekmējuši vīnogu 2017. gada ražas populārākajos Eiropas vīnogu audzētāju reģionos, tādējādi pieaugušas vīna cenas arī Latvijā.

Lai arī vidējā naftas cena jūnijā kopš maija būtiski nav palielinājusies, tā palikusi noturīgi augsta, un attiecīgi paaugstinātas arī jaunākās ASV Enerģijas informācijas administrācijas prognozes 2018. un 2019. gadam. Jau iepriekš skaidrotās valūtas kursa vērtības pavājināšanās ietekmē cenu pieaugums izjūtams arī Latvijā - mēneša laikā degvielas cena pieaugušas par 4.5%, bet gada laikā – par 17.5%.

Jūnijā vidēji dārgāk kļuvis uzturēt mājokli – pieaugušas gan enerģijas izmaksas, gan ar mājokli saistītie pakalpojumi, gan mājokļa īres maksa. Izteiktāk šīs izmaksas pieaugušas Rīgā, kur no 1. jūnija palielinājušies "Rīgas ūdens" tarifi, kā arī ir augsts pieprasījums pēc īres dzīvokļiem.

Patēriņa cenu attīstība saskan ar jūnijā publicētajā Makroekonomisko norišu pārskatā pausto viedokli, un Latvijas Bankas inflācijas prognoze 2018. gadam saglabājas 2.9% apmērā.

APA: Pone, K. (2024, 26. nov.). Enerģijas cenas turpina augt. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/4178
MLA: Pone, Kristofers. "Enerģijas cenas turpina augt" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 26.11.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/4178>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up