08.03.2018.

Februārī cenas augušas lēnāk

  • Kristofers Pone
    Kristofers Pone
    Latvijas Bankas ekonomists
Februārī cenas augušas lēnāk
Foto: Shutterstock
Februārī mēneša laikā nedaudz dārgākas palikušas gan preces, gan pakalpojumi, bet inflācijas temps palēninājies nu jau līdz 1.8% pret iepriekšējā gada attiecīgo periodu. Tas ir lēnākais pieauguma temps kopš 2016. gada novembra, kad pasaules pārtikas un enerģijas cenu ietekmē inflācija piedzīvoja strauju pieaugumu.

1. attēls. Gada inflācija patēriņu grupu dalījumā (p.p.)

Gada inflācija patēriņu grupu dalījumā (p.p.)
Avots: Latvijas Bankas aprēķini

 

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem gada inflācija februārī bija 1.8%, bet mēneša laikā cenu līmenis pieaudzis par 0.2%. Šajā laikā cenas pieaugušas gan precēm (+0.2%), tostarp pārtikas precēm (+0.4%), gan pakalpojumiem (+0.3%). Gada griezumā preču cenas augušas lēnāk nekā iepriekšējos mēnešos (+1.1%), bet pakalpojumu cenas turpinājušas augt straujāk (+3.6%).

Pārtikas cenas februārī gada griezumā turpinājušas augt lēnāk (+1.3%), lielākoties jau iepriekš minētā [1] globālo pārtikas cenu līmeņa sarukuma iespaidā.

Taču, skatoties uz pārtikas cenu izmaiņām kopš janvāra, redzams, ka tās pieaugušas par 0.4%. Īpašu uzmanību jāvērš uz dārzeņu cenām – tās pieaugušas par vien 0.8%, lai gan februāra mēnesim ir raksturīgs cenu pieaugums (kopš 2015. gada  aptuveni 6-9% apmērā). Iespējams, to ietekmēja arī janvārī ieviestā samazinātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmei Latvijai raksturīgajiem augļiem un dārzeņiem.

Februārī augušas arī enerģijas izmaksas. Tostarp degvielas cenas februārī bijušas vidēji par 0.9% augstākas nekā janvārī un 5.2% augstākas nekā pirms gada. Dārgāka kopš janvāra bijusi arī siltumenerģija (0.2%). Savukārt pasaules jēlnaftas cenas februārī, pēc 7 mēnešu kāpuma, vidēji bijušas par 4.2% zemākas nekā janvārī (63.5$ par barelu Brent jēlnaftas). Kopējā situācija pasaules naftas tirgū nav mainījusies, un vismaz īstermiņā pie esošajiem ASV naftas ieguves apjomiem tiek mazināta Naftas eksportētājvalstu organizācijas (OPEC) dalībnieku naftas ieguves ierobežojumu efektivitāte, līdz ar to, iespējams, ir sasniegts tirgus līdzsvara punkts. Par to liecina arī izteiktās prognozes par turpmāku lejupvērstu cenu attīstību 2018. gadā (skat. [2] un [3].).

Paredzams, ka februārī uzrādītais gada inflācijas temps turpmākajos mēnešos pieaugs un redzēsim straujāku inflācijas kāpumu [4]. 2018. gada inflācija atspoguļos gan izmaiņas nodokļu un minimālās algas likmēs, gan darba tirgus atalgojuma un dabas resursu cenu pieauguma rezultātā augošās pakalpojumu un preču cenas.

2. attēls. Mēneša inflācija patēriņu grupu dalījumā (p.p.)

Mēneša inflācija patēriņu grupu dalījumā (p.p.)
Avots: Latvijas Bankas aprēķini

 

[1] https://www.makroekonomika.lv/cenu-limenis-aug-bet-rimtak

[2] https://www.eia.gov/outlooks/aeo/pdf/AEO2018.pdf

[3] https://www.imf.org/en/Publications/WEO/Issues/2018/01/11/world-economic-outlook-update-january-2018

[4] https://www.makroekonomika.lv/sites/default/files/2017-12/mnp_2017_dec_lv_3.pdf#page=41

APA: Pone, K. (2024, 26. nov.). Februārī cenas augušas lēnāk. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/4080
MLA: Pone, Kristofers. "Februārī cenas augušas lēnāk" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 26.11.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/4080>.

Līdzīgi raksti

Komentāri ( 1 )

  • Irēna Kerbštate
    08.03.2018 17:46

    Likumsakarīgi,augs lēnāk,jo vairāk pūt sāk

Restricted HTML

Up