08.03.2012.

Februārī inflāciju ietekmējušas naftas cenas, sezonas izpārdošanu beigas

2012. gada februārī patēriņa cenu mēneša dinamiku galvenokārt ietekmēja naftas cenu kāpums, kuru dēļ Latvijā turpināja augt degvielas cenas, kā arī sezonas izpārdošanu noslēgums. Te runa par apģērbam, apaviem, mājokļa iekārtai – šajās grupās vēl arvien bija cenu kritums. Tādējādi mēneša inflācija bija 0.1%, kas ir (daudz zemāks pieaugums, nekā janvārī, kad tika paaugstinātas dabasgāzes un siltumenerģijas cenas. Gada inflācija februārī saruka līdz 3.4%.

1.att. Patēriņa cenu mēneša pieauguma temps, % un galveno preču un pakalpojumu grupu devums, procentu punktots

Patēriņa cenu mēneša pieauguma temps, % un galveno preču un pakalpojumu grupu devums, procentu punktots

Avots: CSP, LB aprēķini

Pasaules pārtikas cenu aktualitātes pašlaik vēl saistāmas ar Dienvidu puslodes valstīm, galvenokārt – Dienvidameriku, kur sausuma dēļ tiek prognozētas zemas graudaugu ražas un savukārt atsevišķos lietavu māktajos reģionos – ražas novākšanas grūtības, kas negatīvi ietekmē cenu dinamiku.

Pašlaik pārtikas cenu ietekme uz gada inflāciju Latvijā ir aptuveni trīsreiz mazāka nekā pērn atbilstošajā laika periodā, jo Ziemeļu puslodes iepriekšējās sezonas raža ir spējusi nodrošināt pietiekamus krājumus un izlīdzināt cenu līmeni. ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas dati liecina, ka februārī pasaules pārtikas cenu pieaugums bija 1.1% salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi (2011. gada atbilstošajā periodā tie bija 2.8%), un pieaugumu jau daļēji ietekmēja vērtējums par bargās ziemas ietekmi uz graudaugu ražu NVS teritorijās, kas galvenokārt nodrošina reģiona graudaugu piedāvājumu. Lai gan dārzeņu cenas februārī jau nozīmīgi pieauga (par 14.2% salīdzinājumā ar janvāri), jaunās sezonas vietējo dārzeņu cenas drīzāk atspoguļosies marta datos kā sezonālas cenu pārmaiņas: tirdzniecībā pamazām nonāk pirmie jaunās sezonas Latvijā audzētie dārzeņi, kuru cenas parasti ir augstākas nekā vēlāk, sezonas laikā.

2.att. Pasaules pārtikas cenu pieauguma temps, %

Pasaules pārtikas cenu pieauguma temps, %

Avots: ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija

Pasaules naftas cenu tendences februārī joprojām bija atkarīgas no Tuvo Austrumu naftas ieguves valstu politiskajiem nemieriem, kas guvuši pastāvīgu raksturu un tuvākajos mēnešos var negatīvi ietekmēt to energoresursu cenas Latvijā, kuras saistītas ar naftas produktiem, kā arī netieši ietekmēt inflāciju – sadārdzinot citu preču un pakalpojumu ražošanu. Degvielas cenu ietekme uz gada inflāciju februārī tomēr saglabājās nedaudz mazāka nekā iepriekšējā gada atbilstošajā periodā un bija 0.7 procentu punkti.

Naftas cenu ietekmes riskiem nepalielinoties, sākot no aprīļa, inflācijas krituma tendence varētu būt straujāka, jo beidzas bāzes periods elektroenerģijas tarifu kāpumam, kā, arī vēlāk – jūnijā un jūlijā – vairāku netiešo nodokļu (piemēram, degvielas un tabakas akcīzes u.c.) ietekmes bāzes periods. 

APA: Paula, D. (2025, 20. jan.). Februārī inflāciju ietekmējušas naftas cenas, sezonas izpārdošanu beigas. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1198
MLA: Paula, Daina. "Februārī inflāciju ietekmējušas naftas cenas, sezonas izpārdošanu beigas" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 20.01.2025. <https://www.makroekonomika.lv/node/1198>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up