Gada inflācija aprīlī vēl augsta, bet turpmāk vērosim samazināšanās tendenci
Inflācijas stabilizācija atbilst manām iepriekš izteiktajām prognozēm. Pasaules naftas un pārtikas cenu pašreizējās tendences liecina, ka nākamajos mēnešos inflācija visdrīzāk samazināsies.
Maija sākumā Brent naftas cena saruka nedaudz zem 50 ASV dolāriem par barelu. Tas ir zemākais līmenis kopš pērnā gada novembra, kad OPEC vienojās samazināt naftas ieguvi, lai kāpinātu naftas cenu. OPEC valstis kopumā pieturas pie līguma, turklāt naftas ieguvi samazināja arī Krievija. Tomēr kopš marta vidus naftas tirgū dominē "lāči", un naftas cena, lai gan ar būtiskām svārstībām, tomēr samazinās. Ziņu fons ir atbilstošs – naftas produktu krājumi regulāri pārsniedz investoru prognozes, savukārt ASV paplašina naftas ieguvi un pauž gatavību to darīt arvien vairāk. Pat ja nākamajā OPEC tikšanās reizē (25. maijā) tiks pieņemts lēmums pagarināt naftas ieguves samazinājumu vēl uz sešiem mēnešiem, naftas cena diez vai būtiski kāps, ja ASV pārliecinās investorus par savu gatavību vēl vairāk paplašināt naftas ieguvi. Tāpēc, spriežot pēc naftas nākotnes darījumu cenām, investori pašlaik neparedz naftas cenu pieaugumu vidējā termiņā.
Tādēļ degvielas cena maijā varētu nedaudz samazināties (aprīlī 95. markas benzīna cena bija stabila un turējās ap 1.16 eiro par litru). Savukārt dabasgāze un siltumenerģija (to cenas saistītas ar iepriekšējo 9 mēnešu naftas produktu cenu), lai gan šogad maksās vairāk nekā pērn, tomēr mazāk nekā varēja gaidīt pirms dažiem mēnešiem. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas vērtējumā gāzes pārvades sistēmas pakalpojumu sadārdzināšanas dēļ dabasgāzes tarifs varētu pieaugt par 4% vai mazāk. Mūsu vērtējumā ietekme uz inflāciju šajā gadījumā varētu būt 0.1 procentpunkta apmērā (līdzīga ietekme būtu naftas cenu pieaugumam par vienu ASV dolāru).
Aprīlī pasaules pārtikas cenas saruka jau otro mēnesi pēc kārtas, kas nākamajos mēnešos ietekmēs pārtikas mazumtirdzniecības cenas. Pagājušā gada labības produktu raža bija rekordaugsta, un arī šogad tiek paredzēta gandrīz tikpat laba raža. Tādējādi saražotais labības produktu apjoms varētu pārsniegt patēriņu jau piekto gadu pēc kārtas, labības produktu krājumiem esot tuvu vēsturiski augstākajam līmenim. Augot globālām piedāvājumam, līdz pusgada minimumam samazinājās pasaules piena produktu cenas. Ievērojami sarukusi pasaules cena cukuram un augu eļļām, tomēr mazumtirdzniecības cenās aprīlī tas vēl nepaspēja atspoguļoties.
Ja novērotās ekonomiskās aktivitātes pieauguma dēļ darbaspēka izmaksas kāps nedaudz straujāk, iekšzemes pieprasījuma ietekme uz inflāciju (kas pašlaik nav jūtama) varētu palielināties. Tomēr pat šajā gadījumā pasaules naftas un pārtikas cenu stabilizācija noturēs šā gada inflācijas sniegumu iepriekš prognozētajos rāmjos.
Vēlos informēt, ka tekstā:
«… …»
Jūsu interneta pārlūkā saglabāsies tā pati lapa