10.02.2017.

Gada inflācija pietuvojas 3%

Gada inflācija pietuvojas 3%
Foto: Shutterstock
Gada inflācija janvārī turpināja strauji augt – patēriņa cenas gada laikā pieauga par 2.9%. Piecu mēnešu laikā no nulles inflācija sasniedza cienījamus apgriezienus. Sagaidīt tikpat strauju inflācijas kāpumu nākamo mēnešu laikā nav pamata. Tomēr visu šo gadu inflācija saglabāsies tuvu 3%.

Gada inflācijas kāpumu janvārī pamatā noteica enerģijas izmaksu pieaugums un pārtikas produktu sadārdzinājums. Iznākums nebija pārsteigums – 2016. gada cenu kāpums pasaules biržās pakāpeniski atspoguļojas arī patēriņa cenās.

Janvāra pirmajā pusē vēl turpinājās degvielu cenu kāpums, atspoguļojot naftas cenas pieaugumu pērnā gada oktobrī un novembrī (naftas cenu pirmās kārtas tiešās ietekmes transmisija aizņem ap diviem mēnešiem). Tomēr kopš decembra sākuma naftas cenas ir stabilas, tāpēc februārī nozīmīgs degvielas sadārdzinājums nav gaidāms.

Janvārī pieauga dabasgāzes tirdzniecības cena, atspoguļojot iepriekšējos mēnešos notikušo mazuta cenu kāpumu. Nav jābūt gaišreģim, lai paredzētu gāzes cenas pieaugumu arī nākamajos mēnešos, tādējādi pieaugs arī siltumenerģijas tarifi.

Gāzes cena šogad vidēji būs augstāka nekā pērn un tam nav saistības ar plānoto gāzes tirgus liberalizāciju. Tomēr sakritība laika ziņā ar gāzes tirgus liberalizāciju var radīt nepareizu priekšstatu, ka tieši tirgus liberalizācija būs galvenais gāzes cenas pieauguma iemesls. Realitātē gāzes tirgus liberalizācijas ietekme uz šā gada vidējo inflāciju diez vai pārsniegs 0.1 procentpunktu; savukārt ilgtermiņā tirgus liberalizācija var pazemināt gāzes cenu.

Janvārī būtiski sadārdzinājās piens un piena produkti. Arī tas ir likumsakarīgi, – kopš pērnā gada pavasara pasaules piena cenas, kā arī piena iepirkumu cenas Latvijā, pieauga vairāk nekā uz pusi, palielinot piena produktu ražošanas izmaksas. Jāpaiet dažiem mēnešiem, kamēr tas atspoguļojas mazumtirdzniecības cenās. Ažiotāžai šajā ziņā nav pamata – piena produktu cenas tikai atgriezās pie līmeņa, kas bija novērots pirms 2014. gadā pasludinātajām Eiropas Savienības – Krievijas tirdzniecības sankcijām.

Būtiski dārgāki kļuva arī dārzeņi, atspoguļojot neražu Spānijā. Tomēr netipiski augstas cenas dārzeņiem, visticamāk, saglabāsies vien dažus mēnešus – līdz nākamajai sezonai.

Secinājums - vairāki savstarpēji nesaistīti faktori pēdējo mēnešu laikā vienlaicīgi ir darbojušies inflācijas paaugstināšanas virzienā, tieši tāpēc inflācija pieauga neierasti strauji. 

APA: Krasnopjorovs, O. (2024, 20. dec.). Gada inflācija pietuvojas 3% . Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/2755
MLA: Krasnopjorovs, Oļegs. "Gada inflācija pietuvojas 3% " www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 20.12.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/2755>.

Restricted HTML

Up