09.06.2014.

Gada inflācijas dinamiku maijā ietekmējuši īslaicīgi faktori

Maijā gada inflācijas līmenis nedaudz saruka (līdz 0.6%), tomēr tas drīzāk atspoguļo īslaicīgu, nevis fundamentālu faktoru ietekmi. Nelielu gada inflācijas samazināšanos radīja pārtikas cenu kritums, bet pamatinflācija saglabājās aprīļa līmenī.

Piedāvājuma puses ārējo faktoru ietekme bija drīzāk cenu līmeni samazinoša, jo naftas cenas turējās stabilas, bet pasaules pārtikas cenas saruka. To noteica graudaugu (galvenokārt kukurūzas) ražas prognozes uzlabošanās, kā arī situācijas normalizēšanās pasaules piena tirgū, kas pērn piedzīvoja strauju cenu kāpumu nepietiekamā piedāvājuma dēļ. Pasaules tirgū maijā saruka arī augu eļļu cenas.

Tikmēr atsevišķi iekšzemes piedāvājumu faktori ietekmēja inflāciju paaugstinošā virzienā, piemēram, Daugavpilī tika paaugstināti ūdens un kanalizācijas pakalpojumu tarifi. Tuvākajos mēnešos aktuālie jaunie regulējamo cenu tarifi ir ar pretēju ietekmi uz inflāciju: ūdens un kanalizācijas pakalpojumu tarifu kāpums Rīgā par aptuveni 25% un būtisks starpoperatoru norēķinu tarifu sarukums fiksētajos un mobilajos sakaru tīklos no 1. jūlija.

Maijā auga ar tūrismu saistīto pakalpojumu cenas (nedaudz vairāk nekā pērn atbilstošajā periodā sezonas ietekmē). Tūrisma aktivitātes kāpums vairāk varētu izpausties vasarā, un to var skaidrot ar kultūras galvaspilsētas statusu Rīgai šajā gadā (un ar to saistīto lielo pasākumu daudzumu). Nelielu pienesumu tūrisma kāpumā vasarā, iespējams, varētu saistīt arī ar termiņuzturēšanās atļauju saņemšanai nepieciešamo ieguldījumu līmeņa paaugstināšanu no septembra, kas varētu vairākiem to gribētājiem likt ierasties Latvijā agrāk. Lēmums tika pieņemts maija sākumā, lai gan spekulācijas par šo tēmu virmoja agrāk.

No pieprasījuma puses iekšzemes faktoriem pakāpenisks efekts varētu būt minimālās algas pieaugumam un darbaspēka nodokļu sarukumam, kas pirmajā ceturksnī noteica algu kāpumu par 7.7% gada laikā. Tomēr te jāuzsver pakāpeniskums, kā arī vairāku vienreizēju faktoru mijiedarbība, tādēļ šāds atalgojuma kāpums strauji nemaina patēriņa paradumu.

Pierimstot diskusijām par elektroenerģijas tirgu, kā arī tautsaimniecības aktivitātes samazinājumam Ukrainas dēļ neizpaužoties 1. ceturkšņa datos, arī inflācijas gaidas ir stabilizējušās un maijā būtiski nemainījās.

APA: Paula, D. (2024, 23. nov.). Gada inflācijas dinamiku maijā ietekmējuši īslaicīgi faktori . Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/984
MLA: Paula, Daina. "Gada inflācijas dinamiku maijā ietekmējuši īslaicīgi faktori " www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 23.11.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/984>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up