13.04.2010.

Gada pirmajos divos mēnešos tekošā konta pārpalikums pieaug 3.5 reizes

  • Artūrs Kaņepājs
    Latvijas Bankas ekonomists

Saskaņā ar operatīvajiem datiem 2010. gada februārī tekošā konta pārpalikums sasniedza 54.5 milj. latu un šā gada pirmajos divos mēnešos -119.3 milj. latu jeb 3.5 reizes vairāk kā iepriekšējā gada atbilstošajā periodā. To noteica labāks preču tirdzniecības saldo, kam pamatā bija preču eksporta augšupeja.

Savukārt pakalpojumu eksportu joprojām negatīvi ietekmē starpvalstu konkurence par kravu pārvadājumiem ar dzelzceļa un jūras transportu. Samazinājies arī finanšu pakalpojumu eksports, savukārt palielinoša ietekme uz eksportu ir pasažieru aviopārvadājumiem, un būvniecībai ārvalstīs. Autopārvadājumu eksports stabilizējies pēc ilgstošā krituma pagājušajā gadā.

Lielākās finanšu plūsmas februārī noteica banku ilgtermiņa aizņēmumu atmaksa, izmantojot īstermiņa ārzemju aktīvus, bet rezerves aktīvi turpināja pieaugt, valdībai Latvijas Bankā noguldot no Starptautiskā Valūtas fonda saņemtos līdzekļus.

Tuvākajos mēnešos turpinās augt preču un aviopārvadājumu eksports. Iespējams arī, ka īslaicīgi straujāks būs importa kāpums, pieaugot patēriņam ieturēto pensiju izmaksu, kā arī pavasara brīvdienu ietekmē. Būtisku augšupvērstu risku attiecībā uz importu rada arī augošās naftas cenas pasaules tirgos. Tomēr ātrākam importa pieaugumam šķēršļus joprojām rada gan zemais ienākumu līmenis, gan nedrošība par nākotnes ienākumiem, par ko liecina, piemēram, augošie mājsaimniecību un uzņēmumu noguldījumi bankās.

Gadā kopumā maksājumu bilances pārpalikumu noteiks eksporta kāpums, kas arī veicinās jaunu darba vietu rašanos. Savukārt investīcijas un ar tām saistīto importa pieaugumu šogad var kavēt neskaidrība par valdības lēmumiem pirms rudenī gaidāmajām parlamenta vēlēšanām.

APA: Kaņepājs, A. (2024, 22. nov.). Gada pirmajos divos mēnešos tekošā konta pārpalikums pieaug 3.5 reizes. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1416
MLA: Kaņepājs, Artūrs. "Gada pirmajos divos mēnešos tekošā konta pārpalikums pieaug 3.5 reizes" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 22.11.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1416>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up