10.05.2017.

Globālo tendenču ietekmē Latvijas eksports turpina kāpumu

  • Daina Pelēce
    Daina Pelēce
    Latvijas Bankas ekonomiste
Globālo tendenču ietekmē Latvijas eksports turpina kāpumu
Foto: Shutterstock
2017. gada 1. ceturksnī preču eksports ir uzrādījis ievērojamu kāpumu par 10.1%, sniedzot pozitīvu pienesumu tautsaimniecības izaugsmē šā gada sākumā.

Ekonomiskās izaugsmes stabilizēšanās lielākajos eksporta noieta tirgos, ārējā pieprasījuma atjaunošanās līdz ar ārvalstu patērētāju noskaņojuma uzlabošanos, kā arī Latvijas uzņēmēju konkurētspējas uzlabošanās un eksporta cenu pieaugums šā gada sākumā ir palīdzējis būtiski audzēt preču eksporta ienākumus.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem 2017. gada martā Latvijas preču ārējās tirdzniecības apgrozījums mēneša laikā pieauga par 18.3%, preču eksportam un importam pieaugot attiecīgi par 15.3% un 20.8% salīdzinājumā ar februāri. Gada laikā preču eksporta un importa vērtība pieaugusi attiecīgi par 13.2% un 15.2%.

Martā salīdzinājumā ar februāri eksporta kāpumu nodrošināja praktiski visu preču grupu eksporta pieaugums, izņemot parastos metālus un parastā metāla izstrādājumus. Lielāko pozitīvo devumu eksportā martā sniedza koksnes izstrādājumi, ķīmiskās rūpniecības ražojumi, lauksaimniecības un pārtikas produkti.

Šā gada 1. ceturksnī salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu preču eksports pēc ilgāka pārtraukuma ir uzrādījis pieaugumu divciparu izteiksmē – par 10.1%. Eksporta kāpums vērojams gandrīz visās preču grupās. Lielākais pozitīvais devums preču eksporta pieaugumā bija pārtikas produktiem, koksnes izstrādājumiem, dzīvnieku izcelsmes produktiem, satiksmes līdzekļiem, ķīmiskās rūpniecības ražojumiem un parastā metāla izstrādājumiem. Raugoties valstu griezumā, attiecīgajā periodā lielākais preču eksporta pieaugums ir bijis uz Krieviju – par 48% (mehānismu un elektroiekārtu, dzērienu, farmācijas produktu, satiksmes līdzekļu eksports), kā arī uz ASV – par 52% (mehānismu un elektroiekārtu, transportlīdzekļu, koksnes izstrādājum eksports). Eksporta kāpumi uz Eiropas Savienības (ES) un NVS valstīm apstiprina Latvijas eksportētāju spēju diversificēt savu produkciju, iekarojot gan austrumu, gan rietumu tirgu.

Preču imports 1. ceturksnī pieauga par 13.3% salīdzinājumā ar pagājušā gada 1. ceturksni. Importā vērojams gan patēriņa, gan kapitālpreču importa pieaugums, kas liecina par iekšzemes patēriņa stiprināšanos un investīciju vides aktivizēšanos. Pēc "airBaltic" medijos paustās informācijas tāpat kā janvārī arī martā lielu devumu preču importa pieaugumā gada griezumā varēja sniegt "airBaltic" lidmašīnas "Bombardier CS300" iegāde.

Pēdējos mēnešos patērētāju un uzņēmēju noskaņojuma rādītāji ES valstīs un ASV ir sasnieguši augstākos līmeņus pēckrīzes periodā, pasaules tirdzniecībā ir atjaunojusies aktivitāte un pēc ilgāka laika tā uzrādījusi būtisku pieaugumu. Arī Krievijas ekonomika pakāpeniski atgriežas pie pozitīvas izaugsmes. Līdz ar to dažādu eksporta nozaru asociāciju un uzņēmēju redzējums par nākotnes perspektīvām kļūst arvien optimistiskāks.

Ar šā gada aprīli "Attīstības finanšu institūcija "Altum"" piedāvā jauno valsts atbalsta programmu – eksporta kredīta garantijas uzņēmumiem, kas eksportē uz ES valstīm. Paredzēts, ka programmas ietvaros atbalstu saņems vairāk nekā 150 uzņēmumi, garantējot eksporta darījumus uz ES vismaz 82 miljonu eiro apmērā, kas var palīdzēt jaunajiem eksportētajiem uzsākt un paplašināt eksportu ES valstu tirgos.

 

APA: Pelēce, D. (2024, 25. nov.). Globālo tendenču ietekmē Latvijas eksports turpina kāpumu. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/3759
MLA: Pelēce, Daina. "Globālo tendenču ietekmē Latvijas eksports turpina kāpumu" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 25.11.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/3759>.

Restricted HTML

Up