30.04.2010.

Iedzīvotāji martā tērējuši vairāk, bet nākotne neskaidra

Mazumtirdzniecības apgrozījums martā, izslēdzot sezonālo ietekmi, salīdzinājumā ar februāri pieauga par 2.9%. Par gaidāmu patēriņa kāpumu jau iepriekš vēstīja operatīvā statistika - uzņēmēju un patērētāju noskaņojums pēdējos mēnešos strauji uzlabojās, PVN ieņēmumi budžetā apsteidza prognozes, pat CSDD reģistrēto automobiļu skaitam martā pirmo reizi kopš 2007. gada jūlija fiksēts gada pieaugums. Taču kā nozīmīgs faktors tēriņu kāpumam jāatzīmē iepriekš ieturētās pensijas daļas atmaksa, kas palielināja izdevumu iespējas procentuāli lielai iedzīvotāju daļai.

Kā zemākais punkts mazumtirdzniecībā patlaban saglabājas decembra rādītājs, tomēr nevar droši apgalvot, ka turpmāk mēneša pārmaiņās gaidāmi tikai plusi. Joprojām saglabājas nenoteiktība gan par nodokļu politiku un norisēm Latvijā, gan par notikumiem ārpus Latvijas, īpaši vairākās eiro zonas valstīs.

Eiropas Komisijas publicētie uzņēmēju un patērētāju aptauju rezultāti liecina, ka tirdzniecības konfidence aprīlī ir turpinājusi strauji uzlaboties, savukārt patērētāju noskaņojuma indeksā vērojams neliels pasliktinājums salīdzinājumā ar marta rādītāju.

Iespējams, ka iedzīvotāju noskaņojuma maiņu ietekmēja publicētā un plaši apspriestā informācija par Pasaules Bankas rosinātajiem valsts budžeta izdevumu samazināšanas lēmumiem 2011. gadam, kas atgādināja, ka, neraugoties uz pozitīvajiem signāliem ekonomikā, visas grūtības vēl nav pārvarētas. Grūti pateikt, vai piesardzīgāks skatījums negatīvi ietekmēs aprīļa mazumtirdzniecības datus. Vismaz patlaban operatīvie nodokļu ieņēmumu dati par to neliecina: gandrīz visu nodokļu ieņēmumu apjoms ir lielāks nekā pērn. Tomēr jāpiebilst, ka šogad sarukušas arī nodokļu atmaksas, kas apgrūtina korektu datu izvērtējumu.

APA: Puķe, A. (2025, 20. jan.). Iedzīvotāji martā tērējuši vairāk, bet nākotne neskaidra. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1412
MLA: Puķe, Agnese. "Iedzīvotāji martā tērējuši vairāk, bet nākotne neskaidra" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 20.01.2025. <https://www.makroekonomika.lv/node/1412>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up