10.06.2024.

Inflācijas dati stiprina pārliecību par Latvijas Bankas inflācijas prognozi

Inflācija Latvijā maijā saglabājās zema, cenu līmenim gada laikā palielinoties vien par 0.1 %.  Pēc Eurostat ātrā novērtējuma tā bija viszemākā eirozonas valstu starpā.

Pārtikas preču cenas atsevišķos mēnešos mēdz būt svārstīgas, maijā tās turpinājušas pieaugt. Savukārt pakalpojumu cenu pieaugums jau ilgstoši saglabājas noturīgs.

Maijā vairākās apdzīvotās vietās pazeminājās siltumapgādes tarifi, nedaudz pazeminājās arī dabasgāzes un elektroapgādes tarifi. Tajā pašā laikā ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifi un atsevišķu dažādu citu pakalpojumu tarifi mēdz pieaugt. Pašlaik esam situācijā, kad vidējais cenu līmenis turpina lēni augt, bet atsevišķiem produktiem cenas pat īslaicīgi vai noturīgi samazinās.

Lai arī ekonomikas ikdiena ir dinamiska, kopš iepriekšējā prognozēšanas cikla Latvijas Bankas prognoze inflācijai 2024. gadam nav mainījusies. Sagaidām, ka gadā vidēji cenu līmenis pieaugs par 1.5 %. Savukārt prognožu izmaiņas turpmākajiem diviem gadiem ir nelielas un galvenokārt saistītas ar pieņēmumiem par globālo resursu cenu attīstību.

Raugoties jau eirozonas līmenī un pamatojoties uz aktualizētu novērtējumu par inflācijas tālāku virzību, Eiropas Centrālā banka (ECB) pagājušajā nedēļā lēma pazemināt trīs galvenās ECB procentu likmes, tādējādi mazinot monetārās politikas ierobežojumu līmeni. ECB vērtē, ka saglabājas tendence virzīties uz ECB inflācijas mērķa līmeni, proti, 2 % inflācija vidējā termiņā, bet zemākas procentu likmes balstīs ekonomikas izaugsmi.

APA: Opmane, I. (2024, 21. dec.). Inflācijas dati stiprina pārliecību par Latvijas Bankas inflācijas prognozi. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/6492
MLA: Opmane, Ieva. "Inflācijas dati stiprina pārliecību par Latvijas Bankas inflācijas prognozi" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 21.12.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/6492>.

Līdzīgi raksti

Up