11.08.2009.

Komentārs Latvijas maksājumu bilances pamatrādītājiem 2009. gada jūnijā

  • Guntis Kalniņš
    Guntis Kalniņš
    Latvijas Bankas ekonomists

Tekošā konta pārpalikums gan jūnijā, gan 2. ceturksnī kopumā ir nozīmīgi pieaudzis. Jūnijā arvien turpināja mazināties preču negatīvā bilance, ko ietekmē tas, ka preču imports samazinājās daudz straujāks nekā eksports. Kā jau iepriekš, straujo importa kritumu noteica nozīmīgais iekšzemes pieprasījuma sarukums. Savukārt eksporta rādītāji jūnijā nedaudz uzlabojās, atsevišķās produktu grupās atjaunojoties nelielam eksporta pieaugumam, citās palēninoties lejupslīdei. Jauna pozitīva tendence tekošajā kontā - pirmo reizi pakalpojumu konta pārpalikums pārsniedza preču konta deficītu, līdz ar to preču un pakalpojumu bilance jūnijā ir kļuvusi pozitīva. Tas nozīmē, ka beidzot izdevumus par importētajām precēm un pakalpojumiem esam spējīgi apmaksāt ar ieņēmumiem, kas gūti no preču un pakalpojumu eksporta. 2. ceturksnī, it īpaši jūnijā, nozīmīgs faktors, kas palielināja tekošā konta pozitīvo saldo, bija strauji augošais ienākumu konta pārpalikums. Šo rādītāju būtiski ietekmē pastiprināta banku uzkrājumu veidošana nedrošajiem kredītiem, kas atspoguļojas kā banku un atbilstoši arī  tiešo investoru zaudējumi. Finanšu kontā tas atspoguļojas kā ārvalstu tiešo investīciju samazinājums.

Pirmajā pusgadā iezīmētais tekošā konta pārpalikums sagaidāms būs vērojams arī līdz gada beigām un gadā kopumā prognozējams tekošā konta pārpalikums, kas ir loģisks iznākums, noritot iepriekšējos gados uzkrāto nesamērību korekcijai, un kura apjoms lielā mērā būs atkarīgs no ienākumu konta attīstības.

APA: Kalniņš, G. (2024, 23. nov.). Komentārs Latvijas maksājumu bilances pamatrādītājiem 2009. gada jūnijā. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1496
MLA: Kalniņš, Guntis. "Komentārs Latvijas maksājumu bilances pamatrādītājiem 2009. gada jūnijā" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 23.11.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1496>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up