Latvijas ražotāju cenas bremzējas naftas tirgus ietekmē
2012. gada septembrī ražotāju cenas Latvijā nemainījās, jo galvenie izmaksu komponenti – enerģijas izmaksas un vairāku izejvielu (pasaules pārtikas, metālu) cenas būtiski nepalielinājās.
Ražotāju cenu pārmaiņas mēneša laikā pieauguma virzienā galvenokārt noteica uz iekšzemes tirgu orientēto nozaru ražojumu, piemēram, koksnes, gumijas izstrādājumu ražošanas sadārdzināšanās. Atšķirībā no iepriekšējiem mēnešiem enerģijas ražošana ražotāju cenu indeksu ietekmēja pretēji, t.i., samazinošā virzienā.
Nozaru devums ražotāju cenu mēneša pieaugumā (iekšzemes tirgum)
Avots: CSP
Taču vairākās nozarēs auga arī ārējam tirgum ražoto preču ražotāju cenas, tostarp apstrādes rūpniecībā. Būtiska ietekme bija pārtikas produktu ražošanai, datoru ražošanai un īpaši – poligrāfijas un ierakstu reproducēšanai (šajā nozarē gan raksturīgs liels mēneša cenu svārstīgums, ko, iespējams, ietekmē specifisks sortiments).
Tā kā kopumā eksportētās produkcijas ražošana kļuva nedaudz lētāka (par 0.2%), un trīs lielajās nozaru grupās nav reģistrēts cenu samazinājums, tas ļauj secināt, ka ražotāju cenu kritumu arī eksporta tirgum noteica enerģijas ražošana.
Gada laikā nozīmīgākais devums (lielo nozaru dalījumā) saglabājās enerģijas ražošanai. Tā ir no ārējā tirgus atkarīga, galvenokārt uz iekšzemes tirgus patēriņu orientēta nozare un nozīmīgi ietekmē arī patēriņa cenu līmeni. Taču kopumā pasaules pārtikas un energoresursu cenu ietekme uz ražotāju cenām kopš gada sākuma ir būtiski sarukusi (ražotāju cenu gada pieauguma temps samazinājās no 7.1% līdz 2.6%) un globālo cenu stabilizēšanās arī šobrīd nerada spiedienu uz ražotāju izmaksām un inflāciju.
Pasaules naftas cenu līmenim jau vairākas nedēļas ir raksturīgs krietni mazāks svārstīgums, piemēram, nekā gada sākumā. Tam nav arī izteiktas pieauguma vai samazināšanās tendences. Saistībā ar naftas tirgus attīstību arī A/S Latvijas Gāze jaunākajā tarifu prognožu publikācijā ir ieskicējusi nemainīgus dabasgāzes tarifus tuvākajiem mēnešiem. Tas liecina, ka vismaz daļai siltumapgādes uzņēmumu izmaksu līmenis nemainīsies un, ļaujot saglabāt apkures tarifus nemainīgu.
Vēlos informēt, ka tekstā:
«… …»
Jūsu interneta pārlūkā saglabāsies tā pati lapa