29.10.2010.

Mazumtirdzniecībā turpinās lēna izaugsme

Mazumtirdzniecības apgrozījums septembrī (salīdzināmās cenās, izslēdzot sezonālo ietekmi) salīdzinājumā ar augustu palielinājās (par 1.2%), tādējādi turpinoties lēnai augšupejošai tendencei. Preču grupu ietvaros šis kāpums ir bijis neviendabīgs: nepārtikas preču pārdošanas apjomi ir palielinājušies par 2.0%, savukārt pārtikas precēm vērojams pat 0.2% samazinājums.

Šobrīd varam apkopot arī ceturkšņa kopējo rādītāju: 2010. gada 3. ceturksnī salīdzinājumā ar 2. ceturksni mazumtirdzniecības apgrozījums palielinājies par 1.0%. Ņemot vērā to, ka mazumtirdzniecības apgrozījums iepriekšējos gados saruka vairāk nekā par trešo daļu, šī mērenā izaugsme drīzāk vērtējama kā stabilizēšanās, bet par nozīmīgu pieprasījuma atjaunošanos runāt vēl pāragri.

Runājot par tuvākās nākotnes prognozēm - oktobrī varētu gaidīt turpmāku mazumtirdzniecības apgrozījuma kāpumu, iespējams, pat lielāku nekā iepriekš. Par to vedina domāt oktobra tirgotāju un patērētāju noskaņojuma rādītāju nozīmīgs uzlabojums: patērētāju konfidence pēc nelielā pasliktinājuma septembrī uzlabojās visai nozīmīgi - par 4.4 punktiem, savukārt tirdzniecības konfidences rādītājs - par 1.8 punktiem. Lai arī valsts budžeta plāni joprojām iezīmē krietnu nenoteiktības devu, tomēr vismaz viens nezināmais - Saeimas vēlēšanas - ir aiz muguras. Iespējams, ka tieši vēlēšanu rezultāti ir galvenais faktors, kas uzlabojis iedzīvotāju noskaņojumu. Arī pozitīvās pārmaiņas darba tirgus rādītājos ir veicinājušas pozitīvāku nākotnes vērtējumu.

Jebkādu pārlieku optimismu remdē nozīmīgi riski, ka noskaņojums var atkal pasliktināties, kas lielā mērā saistīts ar bažām, cik vienprātīgs un raits būs 2011. gada valsts budžeta izstrādes process un kādi būs pieņemtie konsolidācijas lēmumi.

APA: Puķe, A. (2025, 21. jan.). Mazumtirdzniecībā turpinās lēna izaugsme. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1352
MLA: Puķe, Agnese. "Mazumtirdzniecībā turpinās lēna izaugsme" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 21.01.2025. <https://www.makroekonomika.lv/node/1352>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up