08.12.2009.

Patēriņa cenu korekcija turpinās

Zemāki iedzīvotāju ienākumi un uzņēmumu izmaksas turpināja noteikt patēriņa cenu kritumu Latvijā: mēneša laikā tās samazinājušās par 0.7% un gada laikā - par 1.2%. Vienlaikus cenu kritums pārtikai, siltumenerģijai un daudziem pakalpojumiem labvēlīgi ietekmē iedzīvotāju pirktspēju.

Cenu kritums salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi joprojām vērojams lielākajai daļai preču un pakalpojumu. Pieprasījuma krituma ietekmē turpināja samazināties gan pārtikas, gan nepārtikas produktu cenas. Turpinot samazināties dabasgāzes cenai rūpnieciskajiem klientiem, vēl par 4.7% kritās siltumenerģijas tarifi. Tāpat pieprasījuma kritums un uzņēmuma izmaksu optimizācija ļāvusi turpināt cenu kritumu arī lielai daļai pakalpojumu. Tomēr straujāku cenu samazinājumu kavēja degvielas cenu kāpums pasaules naftas cenu pieauguma dēļ.

Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu šobrīd jau vairāk nekā 61% patēriņa groza cenas ir zemākas nekā pērn, sniedzot atbalstu iedzīvotāju pirktspējai krītošas ekonomikas un ienākumu apstākļos. Vislielākais cenu gada kritums novērojams pārtikas produktiem, īpaši augļiem un dārzeņiem, kā arī piena produktiem, arī ar mājokli saistītiem pakalpojumiem. Tāpat arī nozīmīgi zemāki nekā pirms gada ir dabasgāzes un siltumenerģijas tarifi. Vēl lielāku cenu kritumu kavējuši piedāvājuma faktori: valsts finansējumam samazinoties, cenu kāpums turpinās administratīvi regulējamiem pakalpojumiem (īpaši ar veselību saistītajiem), un pasaules naftas cenas ir veicinājušas degvielas cenu kāpumu.

2009. gada vidējo inflāciju prognozējam 3.6%. Gaidāms, ka nākamajā gadā cenu dinamiku turpinās noteikt zems pieprasījuma līmenis un energoresursu cenu mērens pieaugums, un prognozējam, ka 2010. gadā deflācija vidēji būs 3.8%.

Ar prognozēm saistītie riski ir sabalansēti: lejupvērstie riski galvenokārt saistīti ar iedzīvotāju ienākumu samazināšanos un samērā augsto bezdarba līmeni, kas turpinās negatīvi ietekmēt iekšzemes patēriņu. Turpretim mazāku spiedienu uz cenu samazinājumu varētu izraisīt ēnu ekonomikas pieaugums, kā dēļ faktiskais iedzīvotāju ienākumu kritums novērtējams kā mazāks par datos redzamo, kā arī ekonomiskās aktivitātes atjaunošanās pārējā pasaulē varētu noteikt straujāku pieaugumu pasaules energoresursu un pārtikas cenās. Sagaidāms, ka atgriešanās pie nelielas inflācijas notiks 2011. gada beigās.

APA: Kalnbērziņa, K. (2024, 21. dec.). Patēriņa cenu korekcija turpinās. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1464
MLA: Kalnbērziņa, Krista. "Patēriņa cenu korekcija turpinās" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 21.12.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1464>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up