08.10.2013.

Patēriņa cenu līmenis saglabājās zemāks nekā pirms gada

Septembrī patēriņa cenu mēneša pieaugums par 0.3% ir skaidrojams ar sezonas ietekmi, pēc vasaras nogalē raksturīgajām izpārdošanām tirdzniecībā nonākot rudens/ziemas sezonas apģērbiem un apaviem. Mēneša cenu kāpums kopumā bija zemāks nekā pērn septembrī, kad papildus būtiski auga degvielas cena, tāpēc gada inflācijas līmenis septembrī saglabājās ar mīnus zīmi (-0.4%).

Preču un pakalpojumu, kam ir raksturīga sezonas ietekme, cenu svārstības septembrī bija ļoti tipiskas – saruka atsevišķu ar tūristu aktivitāti saistīto pakalpojumu cenas (piemēram, viesnīcu pakalpojumiem par 7.3% un tūrisma pakalpojumiem par 6.2%), kā arī kartupeļu cenas, bet auga apģērba un apavu cenas (par 5.6%).

Par pirktspējas pakāpeniska pieauguma ietekmi liecina neliels neregulējamo pakalpojumu cenu gada kāpums (piemēram, sadārdzinās personiskās aprūpes, kā arī atpūtas un kultūras pakalpojumi), kā arī t.s. pārējo tirgojamo preču cenu negatīvā devuma samazināšanās gada inflācijā.

Pasaules naftas cenas kopš septembra vidus ir nedaudz sarukušas un pašlaik atbilstoša tendence ir vērojama arī degvielas cenās. Tās atspoguļosies oktobra inflācijas rādītājā. Arī iekšzemē ražoto energoresursu cenām tuvākajos mēnešos būs inflāciju pazeminoša ietekme, jo gan oktobrī, gan decembrī, gan, iespējams, vēl janvārī vairākās pilsētās gaidāms siltumenerģijas cenu kritums (piemēram, Cēsīs, Jūrmalā, Liepājā, Daugavpilī).

Energoresursu cenu samazināšanās un pašlaik labvēlīgā pasaules pārtikas cenu dinamika lielā mērā kompensēs citu faktoru, tostarp pieprasījuma, ietekmi uz inflāciju, tāpēc tuvākajos mēnešos inflācija vēl arvien saglabāsies izaugsmes apstākļiem netipiski zema.

APA: Paula, D. (2024, 21. nov.). Patēriņa cenu līmenis saglabājās zemāks nekā pirms gada. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1038
MLA: Paula, Daina. "Patēriņa cenu līmenis saglabājās zemāks nekā pirms gada" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 21.11.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1038>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up