20.01.2012.

Ražotāju cenas pieaug arvien lēnāk

Ražotāju cenas rūpniecībā decembrī samazinājās par 0.1%, to gada pieaugumam sarūkot līdz 6.5%, kas ir zemākais rādītājs kopš 2010. gada oktobra.

Decembrī saglabājās gandrīz visu gadu raksturīgā atšķirība starp vietējam un ārējam tirgum ražotās produkcijas cenu gada pieauguma tempu. Pirmkārt, uz iekšējo tirgu un eksportu orientējas dažādas nozares, un, otrkārt, atšķiras iekšzemes un ārējam tirgum ražotās produkcijas sortiments arī vienas nozares ietvaros. Tādēļ arī cenu pārmaiņu virziens vienas un tās pašas nozares ražotajai produkcijai iekšējam un ārējam tirgum var atšķirties (piemēram, 2011. gadā tas vērojams apģērbu, gatavo metālizstrādājumu ražošanā).

Lai gan pasaules pārtikas tirgū salīdzinājumā ar novembri bija vērojams cenu samazinājums, kas labvēlīgi ietekmēja pārtikas ražotāju cenu dinamiku iekšzemes tirgū (pārtikas produktu ražošanā cenas saruka par 0.1%), tas tomēr neatspoguļojās gala cenās. Decembra inflācijas datos bija vērojams apstrādātās pārtikas un nedaudz arī sabiedriskās ēdināšanas cenu mēneša kāpums. Tas uztur pieņēmumu, ka patēriņa cenu kāpums šajās grupās bija īslaicīgs, svētku sezonas dēļ. Saglabājoties augstam naftas produktu cenu līmenim pasaulē, arī iekšzemē saražotās enerģijas ražotāju cenas decembrī nedaudz pieauga (par 0.1% salīdzinājumā ar novembri). Salīdzinājumā ar novembri vairāk sadārdzinājusies iekšzemes tirgum ražoto dzērienu, apģērbu, metālu un to izstrādājumu, papīra un papīra izstrādājumu ražošana, bet visvairāk – par 5.7% - elektrisko iekārtu ražošana.

2011. gadā ražotāju cenu dinamiku nozīmīgi ietekmēja resursu un izejvielu cenu pārmaiņas pasaules tirgū. Vidēji gadā ražotāju cenas iekšzemē pārdotajai produkcijai palielinājās par 8.7%, atspoguļojoties arī patēriņa cenās – galvenokārt pārtikas un enerģijas nozaru produkcijas sadārdzinājuma dēļ. Zemāks bija ražotāju cenu kāpums eksportētajai produkcijai (gadā vidēji par 6.2%) tādās nozarēs kā gatavo metālizstrādājumu ražošana, automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošana, kā arī ierīču un iekārtu remonts un uzstādīšana, kur bija vērojams ražotāju cenu samazinājums salīdzinājumā ar 2010. gada vidējo līmeni, labvēlīgi ietekmējot cenu konkurētspēju.

Ražotāju cenu indeksa mēneša pārmaiņas rūpniecības nozarēs, procentu punktos.

Ražotāju cenu indeksa mēneša pārmaiņas rūpniecības nozarēs

Avots: CSP

Naftas produktu iepriekšējo mēnešu vidējai cenai augot, ir augušas arī iekšzemes patērētājiem piegādātās dabasgāzes un siltumenerģijas ražošanas izmaksas, kas jau 2012. gada janvārī atspoguļojas patēriņa cenās. Tomēr siltā ziema ļauj ietaupīt izdevumus par faktiski patērēto siltumenerģiju, tādēļ, neraugoties uz siltumenerģijas ražošanas sadārdzinājumu, mājsaimniecību un rūpniecisko patērētāju izdevumu pieaugums gaidāms mazāks nekā tarifu pieaugums. 2012. gadā rūpniecības nozarēs darba ražīguma kāpumam neatbilstošs atalgojuma pieaugums, kas radītu papildu spiedienu uz ražotāju cenu kāpumu, nav gaidāms. Tādējādi sagaidāms, ka ražotāju cenas 2012. gadā pieaugs lēnāks nekā 2011. gadā.

APA: Paula, D. (2025, 20. jan.). Ražotāju cenas pieaug arvien lēnāk . Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1212
MLA: Paula, Daina. "Ražotāju cenas pieaug arvien lēnāk " www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 20.01.2025. <https://www.makroekonomika.lv/node/1212>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up