23.05.2012.

Ražotāju cenu kāpums aprīlī - galvenokārt eksportējošās nozarēs

2012. gada aprīlī ražotāju cenu kāpumu par 0.9% salīdzinājumā ar martu noteica apstrādes rūpniecības devums: ražotāju cenas šajā nozarē auga par 1.2%. Līdzīgs cenu pieaugums bija vērojams arī ūdens apgādē un atkritumu apsaimniekošanā, bet šīs nozares īpatsvars cenu indeksā ir krietni mazāks. Apstrādes rūpniecības ražotāju cenu kāpumā dominēja koksnes un metālu apstrādes ietekme, turklāt galvenokārt – ārējam tirgus ražoto izstrādājumu. Koksnes ražošanas devums daļēji varētu atspoguļot atsevišķu koksnes produktu cenu kāpumu pasaules tirgū, tomēr metālu ražošanas gadījumā redzamas īslaicīgas pretējas svārstības (martā un aprīlī), kas, iespējams, varētu būt saistītas ar atsevišķu produktu lielākiem pasūtījumiem un atšķirīga sortimenta ražošanu abos mēnešos ārējam tirgum (uz to norāda pieejamie dati par būtisku cenu kāpumu nozarē kopumā un visai mērenu tās cenu dinamiku iekšzemes tirgū). Tikmēr citās apstrādes rūpniecības apakšnozarēs, kā arī enerģijas ražošanā cenu kāpums nebija tik būtisks (1.att.).

RCI pārmaiņas pa nozarēm

 

1. att. RCI mēneša pārmaiņas pa nozarēm, procentu punktos

Pērn aprīlī ražotāju cenu kāpums energoresursu ietekmē (sadārdzinājās elektroenerģija) bija krietni lielāks, un tas šā gada aprīlī noteica ražotāju cenu gada pieauguma tempa samazinājumu līdz 4.0%. Tikmēr RCI gada pārmaiņas dažādos tirgos pārdotajai produkcijai šā gada aprīlī bija asimetriskas. Vietējā tirgū pārdotajiem ražojumiem tas samazinājās līdz 5.6%, jo energoresursi galvenokārt tiek pārdoti iekšzemē, un bāzes ietekme bija labvēlīga. Turpretī eksportētajai produkcijai tas pieauga līdz 1.8%, jo eksportā dominē apstrādes rūpniecības produkcija, kur cenas šā gada aprīlī būtiski palielinājās (2.att.).

Ražotāju cenu pārmaiņas iekšējā un ārējā tirgū pārdotajai produkcijai

2.att. Ražotāju cenu pārmaiņas iekšējā un ārējā tirgū pārdotajai produkcijai, %

Tādējādi ražotāju cenu spiediens uz inflāciju patlaban nedaudz sarūk, tomēr gada sākumā augušo izmaksu iestrādāšana cenās nelabvēlīgi ietekmē to eksportētāju pozīcijas, kuriem ir augsta energoresursu komponente izmaksās. Būtiski (par 3.3% mēneša laikā) auga ārējam tirgum veiktās atkritumu savākšanas un pārstrādes ražotāju cenas, un arī tas nelabvēlīgi ietekmēja ražotāju cenu indeksa attīstību.

Jāatzīmē, ka šā brīža globālo pārtikas un enerģijas cenu dinamika ir labvēlīga un tuvākajos mēnešos sekmēs inflācijas samazināšanos Latvijā gan tiešā veidā – caur importa cenām gala patēriņa precēm, gan arī netiešā veidā – mazinot spiedienu uz izmaksu kāpumu ražošanā caur importēto resursu cenām.

APA: Paula, D. (2024, 21. nov.). Ražotāju cenu kāpums aprīlī - galvenokārt eksportējošās nozarēs . Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1176
MLA: Paula, Daina. "Ražotāju cenu kāpums aprīlī - galvenokārt eksportējošās nozarēs " www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 21.11.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1176>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up