Ražotāju cenu pieaugumu virza energoresursu cenas
2012. gada februārī ražotāju cenas rūpniecībā gada laikā pieauga par 6.7%, un to var saistīt ar augošajām naftas cenām pasaules tirgū, kas palielina daudzu nozaru izmaksas. Pasaules pārtikas cenu mēneša pieaugums šā gada februārī saglabājās mazāks nekā pērn šai mēnesī un mazāk ietekmēja ražotāju cenu kāpumu.
2012. gada februārī salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi visvairāk pieauga ražotāju cenas ūdens apgādes un atkritumu apsaimniekošanas nozarē (par 1.8%), bet ražotāju cenu pārmaiņas iekšzemē pārdotajai un eksportētajai apstrādes rūpniecības produkcijai bija līdzīgas, neradot spiedienu uz izmaksu konkurētspēju.
Gada laikā straujākais ražotāju cenu pieaugums saglabājās enerģijas ražošanā, kas ir vairāk uz iekšzemes tirgu vērsta nozare, tādējādi iekšzemē un ārējā tirgū pārdotās produkcijas ražotāju cenu gada pieaugums joprojām atšķiras (attiecīgi 9.7% un 2.7%).
Lai gan naftas cenas februārī turpināja nelabvēlīgi ietekmēt politiskās nesaskaņas Tuvo austrumu valstīs, pašlaik Saūda Arābija un Lībija ir palielinājušas naftas piegādes, un tas tāpat kā iespējamā pieprasījuma vājināšanās Ķīnā veicina naftas cenu kritumu, kas vērojams jau tagad. Minēto valstu naftas piegādes palielināšanās un jau aprīlī gaidāmā Lībijas naftas eksporta atgriešanās virs pirmskara līmeņa liecina par naftas cenu riska mazināšanos, tomēr nenoteiktība, kas saistās ar naftas cenu dinamiku, ir augsta, jo reģiona politiskajiem konfliktiem pagaidām vēl trūkst ilgtermiņa risinājumu. Tādējādi būtisks ražotāju cenu kritums tuvākajos mēnešos nav gaidāms. Ja tomēr pasaules energoresursu cenu krituma gaidas īstenotos, tam var būt labvēlīga ietekme uz patēriņa cenām. Cenrāžus varētu nemainīt arī tie ražotāji un pakalpojumu sniedzēji, kuru izmaksu un gala patēriņa cenu samērs gada sākumā ir ļāvis neiekalkulēt janvāra un februāra energoresursu izmaksas.
Vēlos informēt, ka tekstā:
«… …»
Jūsu interneta pārlūkā saglabāsies tā pati lapa