30.05.2023.

Sarūk plaisa starp cenu un algu kāpumu

Ilustratīvs attēls tirgus
Foto: Foto: LETA

Pēc sarežģīta 2022. gada ekonomiskā aktivitāte Latvijā pakāpeniski uzlabojas, ko varēja redzēt arī šā gada 1. ceturkšņa iekšzemes kopprodukta ātrā novērtējuma datos. Arī algu pieauguma temps nav izņēmums – pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2023. gada 1. ceturksnī algu kāpums bijis 12.3%, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu.

Viens no tik strauja kāpuma iemesliem ir minimālās algas palielinājums, kas augstās inflācijas apstākļos bija īpaši svarīgs mājsaimniecībām ar zemu ienākuma līmeni, lai tās spētu nodrošināt pamatvajadzības un nenokļūtu aiz nabadzības robežas. Ja augstās inflācijas dēļ šā gada 1. ceturksnī darbinieku vidējā pirktspēja turpināja rukt, tad tai iedzīvotāju daļai, kas saņem minimālo algu, tā gandrīz nemainījās. Lai gan ne tik straujš, bet arī nākamgad tiek plānots minimālās algas palielinājums, kas uzlabos mazāk atalgoto darbinieku zemo pirktspēju, ja inflācija turpinās sarukt un atgriezīsies pie zema līmeņa.

Cits iemesls samērā straujajam algu kāpumam ir ekonomikas atkopšanās 1. ceturksnī – uzņēmējiem bija labāks noskaņojums, kā arī bija vērojams bezdarba kritums, salīdzinot ar 2022. gada 4. ceturksni. Zema bezdarba apstākļos, meklējot darba tirgū labākus kandidātus, uzņēmēji ir gatavi piedāvāt lielāku algu, lai kandidāts no vairākiem darba piedāvājumiem izvēlētos tieši viņa darbavietu.

Turklāt ar novēlojumu uz algām sāka spiest arī iepriekšējā gada inflācija. Ievērojamā cenu kāpuma dēļ darbinieku pirktspēja ir strauji samazinājusies, un viņi meklē iespējas vienoties ar saviem darba devējiem par algu palielināšanu, lai kompensētu zaudējumus. Saspringta darba tirgus apstākļos darba ņēmējam ir vairāk priekšrocību šādā vienošanās procesā, jo uzņēmējam ir grūtāk aizvietot esošos darbiniekus, ja tie nomaina darbavietu uz citu, labāk apmaksātu.

Lai gan inflācija joprojām mazina Latvijas iedzīvotāju vidējo pirktspēju, plaisa starp cenu un algu kāpumu vairs nav tik liela kā 2022. gada 2. pusgadā – inflācija sāk piebremzēt, bet algu kāpums kļūst ātrāks.

APA: Migunovs, A. (2025, 20. jan.). Sarūk plaisa starp cenu un algu kāpumu. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/5935
MLA: Migunovs, Andrejs. "Sarūk plaisa starp cenu un algu kāpumu" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 20.01.2025. <https://www.makroekonomika.lv/node/5935>.

Līdzīgi raksti

Up