20.09.2010.

Tautsaimniecības stabilizācija stiprina naudas piedāvājumu; parādījušās pirmās pozitīvās iezīmes kreditēšanas jomā

Pakāpeniski nostiprinoties trauslajām tautsaimniecības atveseļošanās tendencēm, turpina pieaugt naudas daudzums apgrozībā. Līdzīgi kā jūlijā, arī 2010. gada augustā pieaudzis naudas rādītājs M3, kas raksturo skaidrās un bezskaidrās naudas apjomu ekonomikā, (par 1.3%), bet M3 gada pieaugums sasniedzis 10.6%.

Naudas apjomu augustā ietekmēja gan augošais skaidrās naudas pieprasījums - tās daudzums apgrozībā palielinājās par 1.0% -, gan banku piesaistīto noguldījumu palielināšanās. Palielinoties gan banku piesaistītajiem noguldījumiem uz nakti, gan termiņnoguldījumiem, iekšzemes noguldījumu kopapjoms augustā pieauga par 1.0%, pērnā gada augusta līmeni pārsniedzot par 9.1%.

Pretstatā iepriekšējo mēnešu straujajam samazinājumam iekšzemes kredītu kopapjoms augustā gandrīz nemainījās (mēneša laikā kredītportfelis samazinājās tikai par 0.1%). Turklāt pēc ilgstoša krituma pirmo reizi nedaudz pieauga nefinanšu uzņēmumiem izsniegtie kredīti. Mērens kritums saglabājās mājsaimniecību kreditēšanā - gan attiecībā uz mājokļa, gan patēriņa kredītiem. Tādējādi kredītu gada krituma temps augustā mazinājās līdz 7.4%.

Sagaidāms, ka tuvākie mēneši ieviesīs lielāku skaidrību, vai, reaģējot uz kraso eksporta un apstrādes rūpniecības izaugsmi, bankas tiešām sāks plašāku un aktīvāku aizdevumu izsniegšanu uzņēmējiem, kas ir nepieciešams turpmākai tautsaimniecības atlabšanai. Izšķirīga ietekme uz pozitīvo tendenču tālāku virzību būs skaidrībai par 2011. gada budžetu, proti, tam, vai tiks īstenota konsekventa izdevumu samazināšana un stabila nodokļu politika.

APA: Purviņš, V. (2024, 22. nov.). Tautsaimniecības stabilizācija stiprina naudas piedāvājumu; parādījušās pirmās pozitīvās iezīmes kreditēšanas jomā. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1362
MLA: Purviņš, Vilnis. "Tautsaimniecības stabilizācija stiprina naudas piedāvājumu; parādījušās pirmās pozitīvās iezīmes kreditēšanas jomā" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 22.11.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1362>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up