Vai privātā sektora nodarbinātība pamodīsies ziemā?
Lai arī darba tirgū joprojām saglabājas nenoteiktība, atsevišķos rādītājos sāk izpausties pozitīvas tendences, kuras sola darba tirgus straujāku atdzīvošanos šā gada nogalē vai nākamā gada sākumā. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, bezdarba līmenis 2024. gada 3. ceturksnī ir nedaudz – par 0.2 procentpunktiem – samazinājies pret iepriekšējo ceturksni un bijis 6.7 %.
Sabiedriskais sektors turpina nodrošināt stabilu nodarbinātību. Vislielāko pozitīvo efektu nodarbinātībai sniedz veselības nozare, kuras pakalpojumi nākotnē kļūs arvien svarīgāki iedzīvotāju novecošanas dēļ – aizņemto darbavietu skaits veselībā nepārtraukti pieaug kopš 2022. gada. Tuvākajā nākotnē darbavietu skaita pieaugums sabiedriskajā sektorā var palēnināties, stājoties spēkā algu fonda pieauguma ierobežojumam 2025. gadā. Tas attiecas uz daļu no sabiedriskā sektora, paredz darbaspēka izdevumu konsolidēšanu, kā arī ilgstošo vakanču slēgšanu dažādās valsts institūcijās.
Savukārt privātajā sektorā pēc šī gada pirmajiem trijiem ceturkšņiem ar salīdzinoši augstu nenoteiktību drīzumā varētu gaidīt straujāku aizņemto darbavietu kāpumu, ņemot vērā, ka noskaņojums darba tirgū par 2024. gada beigām pakāpeniski kļūst pozitīvāks. Nodarbinātības gaidas [1] oktobrī ievērojami uzlabojās, visām nozarēm pārsniedzot ilgtermiņa vidējo līmeni un norādot, ka drīzumā pieprasījums pēc darbaspēka varētu pieaugt visā Latvijas ekonomikā. Taču darbavietu skaita būtiskāka palielināšanās privātajā sektorā drīzāk būtu gaidāma vēlāk, kopā ar ārējā pieprasījuma atdzīvošanos.
Uz līdzīgu secinājumu norāda arī tas, ka darba devēji pamazām sāk nolīgt brīvus darbaspēka resursus turpmākām vajadzībām, vai arī pagaidām tos pietur. Piemēram, pēc aptaujas datiem [1] pazīmes par darbaspēka pieturēšanu oktobrī ir vērojamas mazumtirdzniecībā un pakalpojumu nozarē, kā arī septembra beigās palielinājās jauno vakanču skaits [2].
Pagaidām darbaspēka piedāvājuma pusē nav acīmredzamu pozitīvu pārmaiņu. Ekonomiskās aktivitātes līmenis darba tirgū tā arī nav sasniedzis pirmspandēmijas līmeni un ir pat nedaudz samazinājies 3. ceturksnī. Taču, ja nodarbinātības gaidas gada beigām piepildīsies un darba devēji palielinās vakanču skaitu, arī daļa no neaktīvajiem iedzīvotājiem var atgriezties darba tirgū un sākt meklēt sev piemērotākas darbavietas.
[1] Eiropas Komisijas aptaujas dati
[2] Nodarbinātības valsts aģentūras dati
Vēlos informēt, ka tekstā:
«… …»
Jūsu interneta pārlūkā saglabāsies tā pati lapa