30.08.2021.

Vidējā alga pieaug, nevienlīdzība saasinās

Logu mazgātājs pie luksusa klases autosalona skatloga, ilustratīvs attēls
Foto: Shutterstock

Neskatoties uz Covid-19 pandēmijas apstākļiem, ievērojams algu kāpums saglabājās arī 2021. gada 2. ceturksnī, mēneša vidējai bruto samaksai gada laikā pieaugot par 10.2%. Lai gan daļa no šī kāpuma skaidrojama ar strukturālu efektu, jo pēdējā gada laikā darbu vairāk ir zaudējuši mazāk apmaksātie darbinieki, palielinājies arī kopējais darba samaksas fonds.

Algas nedaudz straujāk pieaugušas sabiedriskajā sektorā, it īpaši izglītības un veselības aprūpes jomā strādājošajiem.

Palielinājies to nodarbināto īpatsvars, kuri bruto saņem vismaz 1000 eiro, turklāt nodarbināto skaita pieaugums bija izteiktāks tieši lielāku algu grupās. Zemo algu grupā atalgojuma pieaugumu kopš gada sākuma veicināja minimālās algas palielināšana.

Diemžēl, ņemot vērā pandēmijas nevienmērīgo ietekmi uz dažādiem sektoriem un darbinieku grupām, zemāk apmaksātie darbinieki bija vairāk pakļauti riskam zaudēt darbu. Turklāt, apzinoties, ka trešdaļai Latvijas iedzīvotāju nav uzkrājumu un nabadzīgāko iedzīvotāju vidū šis īpatsvars ir vēl krietni lielāks, darbu zaudējušajiem, visticamāk, nav izveidoti pietiekami uzkrājumi, lai ilgstoša bezdarba gadījumā, beidzoties iespējai saņemt bezdarbnieka pabalstu, paši saviem spēkiem tiktu galā ar šo situāciju.  

Tas spilgti iezīmē pandēmijas divējādo dabu – augstāk kvalificētie un atalgotie nodarbinātie turpina strādāt, iespējams, pat izmantojot elastīgākas darba formas un saņemot lielāku atalgojumu, bet sociāli neaizsargātākās grupas ir vairāk pakļautas riskam, ka ienākumi, zaudējot darbu, samazināsies.

Latvijā jau iepriekš bija viens no augstākajiem nevienlīdzības līmeņiem Eiropas valstu vidū, un tiek vērtēts, ka nevienlīdzība visvairāk ir vērojama gados vecāku iedzīvotāju starpā, ģimenēs ar bērniem, kā arī īstermiņa un ilgtermiņa bezdarbniekiem. Straujākais algu pieaugums labāk apmaksāto darbinieku vidū un augstāka bezdarba varbūtības risks zemāk apmaksātajiem, nevienlīdzības risku tikai palielina.

Situācijas stabilizēšanai jāturpina izmantot līdz šīm jau pieejamie resursi – palīdzot darbu zaudējušajiem atrast jaunu darba vietu, veicinot mūžizglītību un pārkvalificēšanās iespējas, kā arī meklējot jaunas iespējas atbalstīt sociāli neaizsargātākās grupas.

Lai gan vidējā darba samaksa turpina ievērojami pieaugt, arvien aktuāls ir jautājums, kas notiek ar zemāk apmaksātajiem nodarbinātajiem un tiem, kas nevar atrast darbu.

APA: Opmane, I. (2025, 20. jan.). Vidējā alga pieaug, nevienlīdzība saasinās. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/5298
MLA: Opmane, Ieva. "Vidējā alga pieaug, nevienlīdzība saasinās" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 20.01.2025. <https://www.makroekonomika.lv/node/5298>.

Restricted HTML

Up