31.05.2013.

Vidējās algas pirktspēja turpina pieaugt

Atbilstoši prognozētajam, vidējās algas gada kāpums saglabājās mērens (4.2%). Inflācijai, iespējams, sasniedzot zemāko līmeni, reālajā izteiksmē alga pieaug arvien straujāk: 2013. gada 1. ceturksnī – par 3.8%. Tomēr arī šāds visai pārliecinošs ienākumu pieaugums nerada riskus cenu stabilitātei un tautsaimniecības konkurētspējai. Algu un darba ražīguma līdzsvars joprojām saglabājas.

Pēc oficiāliem statistikas datiem aprēķinātais darba ražīguma pieaugums 2013. gada 1. ceturksnī varētu būt nenovērtēts nodarbinātības datu pārvērtēšanas dēļ. Saskaņā ar CSP darbaspēka apsekojuma datiem, nodarbināto skaits gada laikā pieauga par 4.7%, kas atbilstoši CSP operatīvajam novērtējumam par IKP pieaugumu (3.1%) nozīmētu produktivitātes kritumu par 1.6%. Tomēr darbaspēka apsekojuma rezultātu aproksimācijai joprojām izmantots iedzīvotāju skaits, kāds tas bija 2012. gada sākumā (iedzīvotāju skaitu 2013. gada sākumā, ar koriģēto migrāciju, CSP plāno paziņot 12. jūnijā). Tas, pēc mūsu aplēsēm, pārvērtē nodarbināto skaitu 2013. gada 1. ceturksnī par aptuveni 10 tūkstošiem. Tādēļ par produktivitātes kritumu ir pamats šaubīties. Jāatzīmē, ka patiesais nodarbinātības pieaugums joprojām ir iespaidīgs un arī 2013. gada 1. ceturksnī varētu būt viens no straujākajiem Eiropas Savienībā, līdzīgi kā tas bija 2011. un 2012. gadā.

Pēdējā gada laikā privātajā un sabiedriskajā sektorā algas pieaugums bijis līdzīgs. Turklāt pēdējo ceturkšņu laikā privātajā sektorā tas ir paātrinājies. Algu kāpums ir vērojams visās galvenajās tautsaimniecības nozarēs. Mūsu prognozes saglabājas nemainīgas – šogad paredzam vidējās algas kāpumu 4-5% apmērā.

Kopš 2013. gada janvāra iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme no darba algām saruka par 1 procentpunktu (līdz 24%), tāpēc neto algas pirktspēja gada laikā pieauga vēl straujāk – par 4.8%. Kopā ar noturīgo nodarbinātības kāpumu, tas ir labs atbalsts iekšējām pieprasījumam, kas var palīdzēt pasargāt Latvijas uzņēmumus no ārējo tirgu iespējamās nestabilitātes. Tomēr bez ārējā pieprasījuma kāpuma arī reālās algas kāpums esošajos tempos ilgstoši neturpināsies.

Vidējās mēneša darba algas (par pilnās slodzes darbu) gada kāpums, %

Vidējās mēneša darba algas (par pilnās slodzes darbu) gada kāpums, %

APA: Krasnopjorovs, O. (2024, 20. nov.). Vidējās algas pirktspēja turpina pieaugt. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1071
MLA: Krasnopjorovs, Oļegs. "Vidējās algas pirktspēja turpina pieaugt" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 20.11.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1071>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up