11.05.2023.

Zupa palikusi dārgāka

Ilustratīvs attēls nātru zupas sastāvdaļas

Saskaņā ar patēriņa cenu izmaiņu ātro novērtējumu, inflācija Latvijā joprojām ir visstraujāk augošā starp eiro zonas valstīm. Tomēr cenu pieauguma struktūra pie mums ir līdzīga kā kaimiņos. Arvien aktuālāks kļūst pārtikas cenu pieaugums. Cenu līmenis Latvijā aprīlī, salīdzinot ar martu, turpinājis nedaudz pieaugt, bet inflācija mazinājusies līdz 15.1 %.

Pēdējo mēnešu laikā izteikti straujāk pieaugušas pārtikas cenas. Pērnās sezonas ilgi uzglabājamo dārzeņu cenas uzrāda mērenāku pieaugumu. Savukārt produkti, kuru ražošanai ziemas periodā pie mums un citviet Eiropā vairāk tiek izmantoti energoresursi, ir piedzīvojuši ievērojamu cenu kāpumu. To pastiprināja arī augļu un dārzeņu ražošanai nelabvēlīgie laikapstākļi atsevišķos pasaules reģionos. Savukārt gaļas cenu svārstības, papildus energoresursu un dzīvnieku barības cenu pieaugumam pasaulē, ietekmē gan pieprasījuma izmaiņas globālajos tirgos, tam palielinoties atsevišķās Āzijas valstīs, gan faktors, ka dažviet pasaulē šo produktu piedāvājumu viļņveidīgi ierobežo kādi slimību uzliesmojumi. Tomēr pārtikas cenas Latvijā ietekmē ne tikai norises citviet pasaulē un cik dārga energoresursu ziņā ir šo produktu ražošana. Būtisks pārtikas cenu ietekmējošs faktors ir arī algu līmeņa izmaiņas. Šajā gadā Latvijā būtiski pieaugot minimālajai algai un ceļoties arī vidējam algu līmenim valstī, arī vietējie pārtiku ražojošie uzņēmumi saskaras ar augstākām darbaspēka izmaksām.

Bezdarba līmenis pašlaik Latvijā ir zems, ilgtermiņā darbaspēka pieejamība Latvijā ir aktuāls jautājums. Iedzīvotāju vecuma struktūra nesola būtisku darba roku papildinājumu, arī migrācijas saldo tuvākajos gados, visticamāk, svārstīsies tuvu nullei. Šādos darbaspēka trūkuma apstākļos gan šajā gadā, gan turpmāk saglabājas spiediens uz algu pieaugumu, kas ietekmē arī cenu izmaiņas. Arī pārtikas cenu kāpums būs aktuāla tēma ne tikai vārot pavasara nātru zupu, bet arī gada nogalē, cepot piparkūkas. Tomēr, ņemot vērā enerģijas cenu sarukumu, inflācija kopumā gada noslēgumā būs krietni mazāka nekā pašreiz.

APA: Opmane, I. (2024, 21. dec.). Zupa palikusi dārgāka. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/5915
MLA: Opmane, Ieva. "Zupa palikusi dārgāka" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 21.12.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/5915>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up