16.10.2022.

Ekspertu saruna: "Procentu likmju celšana – rūgtas zāles, lai neielaistu infekciju"

17. oktobrī plkst. 13.00–15.00

  • Latvijas Banka
    Latvijas Banka
Ilustratīvs attēls ekspertu saruna
Foto: Latvijas Banka

Par diskusiju

Nu jau vairākus mēnešus regulāri dzirdam, ka kāda no pasaules vadošajām centrālajām bankām atkal ceļ procentu likmes. Tā rīkojušās ASV Federālo rezervju sistēma, Eiropas Centrālā banka, Anglijas Banka un daudzas citas. Likmju kāpuma temps un biežums patiešām var pārsteigt – šis ir vēsturisks notikums ekonomikā, kādu liela daļa sabiedrības nav pieredzējusi.

Ekspertu sarunā tika diskutēts, vai centrālo banku apņēmīgā rīcība palīdzēs cīņā ar inflāciju, kas Latvijā un citās Baltijas valstīs pārsniedz 20%, kā arī kādas ekonomiskas sekas gaidāmas no procenta likmju kāpuma. Kopā ar dažādu jomu ekspertiem ieskatījāmies nākotnē, vai centrālajām bankām izdosies apturēt inflācijas spirāli un kā šie lēmumi ietekmēs mājsaimniecību un uzņēmumu rocību. 

Normālos apstākļos inflācija rodas, ekonomikai pārkarstot, proti, kad pieprasījums pēc precēm un pakalpojumiem pārsniedz uzņēmumu spējas to apmierināt. Tad augstākas procentu likmes un no tām izrietošās sekas – lielāki mēneša maksājumi par kredītiem un mazāk jaunu aizņēmumu – ļauj ekonomiku atdzesēt un inflāciju piebremzēt. Šobrīd nav pamata runāt par ekonomikas pārkaršanu, jo augsto inflāciju nosaka citi, ar globālām norisēm saistīti, faktori. Liela nozīme ir Krievijas iebrukumam Ukrainā, kas lika straujā tempā pārskatīt enerģētikas politiku Eiropā, tam atspoguļojoties iepriekš nepieredzētā dabasgāzes un citu energoresursu cenu kāpumā. Nav mazinājušās arī piegādes ķēžu problēmas, kas sadārdzina preču transportēšanas izmaksas un tādējādi arī to gala cenu. Kā augstākas procentu likmes palīdzēs šādos apstākļos? 

Ilustratīvs attēls VilertsEkspertu sarunu ievadīja Latvijas Bankas Monetāras politikas pārvaldes Pētniecības daļas vadītājs Kārlis Vilerts ar ieskatu, kāda ir augstāku procentu likmju loma cīņā ar augsto inflāciju, un kā tās ietekmēs Latvijas uzņēmumus un mājsaimniecības.

Ekspertu sarunā piedalījās:

Ilustratīvs attēls GašpuitisDainis Gašpuitis, SEB bankas ekonomists
Vai Latvijas ekonomika var izturēt augstas inflācijas un procentu likmju pieauguma kombināciju? Ko augstākas kredītu procentu likmes nozīmē banku klientiem? Vai varam sagaidīt arī noguldījumu likmju pieaugumu?

Ilustratīvs attēls EndziņšJānis Endziņš, LTRK Valdes priekšsēdētājs
Uzņēmēju izaicinājumi: kā šobrīd jūtas uzņēmēji un kādu redz nākotnes attīstību turpmāk? Cik lielas raizes sagādā un sagādās augstākas procentu likmes? Kādus atbalsta mehānismus un programmas gaida no valdības? Kāda ir situācija ar eksporta tirgos, un kā risināt samilzušās problēmas enerģētikas jomā?

Ilustratīvs attēls KļaviņšMareks Kļaviņš, Bonava Latvija SIA valdes priekšsēdētājs
Situācija nekustamo īpašumu tirgū: kāda ir tirgus reakcija, kāpjot procentu likmēm? Kādas tendences paredz mājokļu tirgū Latvijā? Kas notiks ar hipotekārajiem kredītiem un īpašumu cenām?

Ilustratīvs attēls JaloveckaJevgēnija Jalovecka, Valsts kases Finanšu resursu departamenta direktore
Valsts parāds: kā to ietekmēs procentu likmju kāpums? Gaidāmā rīcība? Kas ir darīts, lai valstij būtu lētāk aizņemties?

Olga LielkalneSarunu vadīja Olga Lielkalne*, Latvijas Bankas ekonomiste

*Notikusi moderatora maiņa slimības dēļ.

APA: Banka, L. (2024, 20. nov.). Ekspertu saruna: "Procentu likmju celšana – rūgtas zāles, lai neielaistu infekciju" . Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/5695
MLA: Banka, Latvijas. "Ekspertu saruna: "Procentu likmju celšana – rūgtas zāles, lai neielaistu infekciju" " www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 20.11.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/5695>.

Restricted HTML

Ekspertu sarunas materiāli

Up