26.07.2019.

Finanšu tirgus reakcija uz 2019. gada 25. jūlija ECB Padomes lēmumiem

Finanšu tirgus reakcija uz ECB Padomes lēmumiem
Foto: Shutterstock

Eiropas Centrālās bankas (ECB) Padome 25. jūlija sanāksmē galvenās procentu likmes saglabāja nemainīgas, bet vienlaikus norādīja, ka likmes saglabāsies tagadējā līmenī vai zemākā vismaz 2020. gada pirmajā pusē un jebkurā gadījumā tik ilgi, cik būs nepieciešams, lai vidējā termiņā nodrošinātu ilgtspējīgu inflācijas atgriešanos līmenī, kas zemāks par 2%, bet tuvu tam.

Papildu tam ECB Padome savā ziņojumā norāda: ja inflācija vidējā termiņā nebūs saskaņā ar tās mērķi, tad ECB apņemas rīkoties, lai to nodrošinātu. Tāpēc ECB Padome uzdevusi attiecīgajām Eirosistēmas komitejām izskatīt iespējas, kā pastiprināt nākotnes gaidas par procentu likmēm, mazināt negatīvo procentu likmju ietekmi uz banku rezervēm, un izskatīt izvēles iespējas jaunai aktīvu pirkšanas programmai.

Ar pilnu ECB Padomes lēmumu un ECB prezidenta Mario Dragi teikto preses konferencē iespējams iepazīties šeit.

ECB Padomes lēmumu paziņošana radīja vieglu eiforiju finanšu tirgos, savukārt ECB prezidenta teiktais preses konferencē pārtrauca eiforiju un lika tirgiem atgriezties iepriekšējos līmeņos.

Tirgus dalībnieku skatījumā ECB Padomes ziņojums bija mīkstinošs. Tas faktiski iekļāva visu, ko centrālās bankas novērotāji un finanšu tirgus dalībnieki gaidīja. Tika mainītas nākotnes gaidas, kas liecina, ka centrālās bankas noguldījumu iespēju likme nākotnē varētu pat tikt samazināta, tāpat tika uzsvērta simetriskā pieeja inflācijas mērķim. Papildus arī tika uzdots Eirosistēmas attiecīgajām komitejām izvērtēt iespējas mazināt negatīvo procentu likmju ietekmi un iespējas jaunai aktīvu pirkšanas programmai. Šāds sēdes ziņojums signalizē par iespējām ECB Padomei turpmākajās sēdēs nākt klajā ar konkrētākiem priekšlikumiem un rīcību, ja tas būs nepieciešams. Tomēr, neskatoties uz visiem šiem monetāro politiku atbalstošajiem paziņojumiem, ECB prezidentam Dragi preses konferences laikā netieši nācās atzīt, ka izskatīto jautājumu loks ir ļoti plašs un līdz ar to centrālo banku prezidentu viedokļi atšķīrušies. Turklāt finanšu tirgus skatījumā trūka konkrētības par monetāro politiku mīkstinošiem pasākumiem, kas arī bija viens no galvenajiem iemesliem, kas preses konferences laikā finanšu tirgos radīja sākotnējam paziņojumam pretēju reakciju. 

Dienas pirmajā pusē eiro kurss pret ASV dolāru mazliet nostiprinājās, pēc ECB Padomes lēmumu publiskošanas plkst. 14.45 pēc Latvijas laika eiro strauji pavājinājās, savukārt vēlāk, preses konferences laikā, tik pat strauji, cik iepriekš pavājinājās, eiro atkal nostiprinājās pret ASV dolāru. 

Akciju cenu indekss EuroStoxx 50 ceturtdienu sāka ar nelielu kritumu, īsi pēc ECB Padomes lēmuma publiskošanas tas pakāpās, savukārt preses konferences laikā indeksa vērtība samazinājās un arī vēlāk saglabājās zemākā līmenī nekā dienas sākumā. Līdzīgi arī EuroStoxx Banku indekss nosvārstījās, tam īpaši labvēlīgs bija Padomes ziņojumā teiktais, ka Padome uzdevusi Eirosistēmas komitejām izskatīt iespējas par negatīvo procentu likmju ietekmes mazināšanu, piemēram, vairāku līmeņu rezervju atlīdzības sistēmas izveidi.

Arī obligāciju tirgos valdīja eiforija pēc ECB Padomes ziņojuma publiskošanas, liekot ienesīgumiem samazināties gan perifērijas, gan pārējās eiro zonas valstīs, taču vēlāk, līdzīgi kā akciju indeksi samazinājās, obligāciju ienesīgumi pakāpās augstāk, tomēr būtiski neatšķīrās no dienas pirmajā pusē novērotajiem līmeņiem. 

Nākamā ECB Padomes monetārās politikas sēde notiks 12. septembrī.

EUR/USD

Euribor 3m nākotnes līgums

Eurostixx 50 akciju indekss

Eurostoxx banks akciju indekss

Vācijas valdības 10 gadu obligāciju peļņas likmes (%)

Francijas valdības 10 gadu obligāciju peļņas likmes (%)

Spānijas valdības 10 gadu obligāciju peļņas likmes (%)

Itālijas valdības 10 gadu obligāciju peļņas likmes (%)

APA: Krongorns, E. (2024, 20. nov.). Finanšu tirgus reakcija uz 2019. gada 25. jūlija ECB Padomes lēmumiem. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/4530
MLA: Krongorns, Erlands. "Finanšu tirgus reakcija uz 2019. gada 25. jūlija ECB Padomes lēmumiem" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 20.11.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/4530>.

Restricted HTML

Up