07.06.2019.

Finanšu tirgus reakcija uz 2019. gada 6. jūnija ECB Padomes lēmumiem

Finanšu tirgus reakcija uz 2019. gada 6.jūnija ECB Padomes lēmumiem
Foto: Shutterstock

Eiropas Centrālās bankas (ECB) Padome 6. jūnija sanāksmē pagarināja nākotnes perspektīvas norādes periodu un informēja par jauno ilgāka termiņa refinansēšanas mērķoperāciju (TLTRO III) īstenošanas galvenajiem nosacījumiem.

ECB Padome gaida, ka likmes saglabāsies pašreizējā līmenī vismaz 2020. gada 1. pusgadā un jebkurā gadījumā tik ilgi, kamēr tas būs nepieciešams, lai vidējā termiņā nodrošinātu ilgtspējīgu inflācijas atgriešanos līmenī, kas zemāks par 2%, bet tuvu tam.

ECB Padome informēja par jauno TLTRO III īstenošanas kārtību. Tika nolemts, ka visām šīm operācijām tiks noteikta procentu likme, kas būs par 10 bāzes punktiem augstāka nekā attiecīgās TLTRO termiņa laikā veikto Eirosistēmas galveno refinansēšanas operāciju vidējā procentu likme. Bankām, kuru atbilstošo neto aizdevumu apjoms pārsniegs noteiktu robežvērtību,  TLTRO III piemērotā likme būs zemāka un tās viszemākais līmenis varēs būt vienāds ar noguldījumu iespējas uz nakti vidējo procentu likmi attiecīgās operācijas termiņa laikā plus 10 bāzes punkti.

ECB publicēja arī Eirosistēmas speciālistu 2019. gada jūnija makroekonomiskās iespēju aplēses eiro zonai. Šajās iespēju aplēsēs prognozēts, ka reālā iekšzemes kopprodukta (IKP) gada pieaugums 2019. gadā būs 1.2%, 2020. gadā – 1.4% un 2021. gadā – 1.4%. Salīdzinājumā ar ECB speciālistu 2019. gada marta makroekonomiskajām iespēju aplēsēm reālā IKP pieauguma perspektīva 2019. gadam paaugstināta par 0.1 procentu punktu, bet 2020. gadam samazināta par 0.2 procentu punktiem un 2021. gadam – par 0.1 procentu punktu.

Saskaņā ar jaunākajām inflācijas aplēsēm, SPCI gada inflācija 2019. gadā būs 1.3%, 2020. gadā – 1.4% un 2021. gadā – 1.6%. Salīdzinājumā ar ECB speciālistu 2019. gada marta makroekonomiskajām iespēju aplēsēm SPCI inflācijas perspektīva 2019. gadam paaugstināta par 0.1 procentu punktu, bet 2020. gadam samazināta par 0.1 procentu punktu.

Ar pilnu ECB Padomes lēmumu un preses konferences laikā teikto iespējams iepazīties šeit.

Kopumā ECB Padomes lēmums bija mazāk mīkstinošs, nekā to gaidīja tirgus dalībnieki. Daļa tirgus dalībnieku gaidīja, ka ECB Padome risinās jautājumu par negatīvo procentu likmju blakusefektiem, kā arī gaidīja izdevīgākus aizņemšanās nosacījumus jaunās TLTRO III ietvaros, un tas atspoguļojās finanšu tirgos.

Dienas pirmajā pusē eiro kurss pret ASV dolāru saglabājās nemainīgs, savukārt pēc ECB Padomes lēmumu publiskošanas plkst. 14.45 pēc Latvijas laika eiro mazliet nostiprinājās pret ASV dolāru. Tomēr vēlāk, preses konferences laikā, eiro nedaudz pavājinājās pret ASV dolāru, kad ECB prezidents preses konferences laikā deva mīkstinošus signālus tirgum, tostarp atzīstot, ka draudus eiro zonas ekonomiskās izaugsmes perspektīvai sagādā ilgstoša nenoteiktība saistībā ar ģeopolitiskajiem faktoriem, pieaugošie protekcionisma draudi un jaunattīstības valstu ievainojamība un ka ECB Padome sanāksmes laikā bija diskutējusi par procentu likmju turpmāku samazināšanu. Kopumā dienas laikā eiro kurss pret ASV dolāru pieauga par 0.5% līdz 1.260.

Akciju cenu indekss EuroStoxx 50 ceturtdienu sāka ar nelielu kāpumu, īsi pēc ECB Padomes lēmuma publiskošanas tas mazliet samazinājās, savukārt preses konferences laikā un arī pēc preses konferences indeksa vērtība turpināja lejupvērstu tendenci. Taču kopumā izmaiņas bija nelielas, un dienas laikā EuroStoxx 50 samazinājās vien par 0.3%. Akciju indeksa kritums pēc ECB Padomes lēmuma publiskošanas un preses konferences laikā skaidrojams ar to, ka ECB Padomes lēmums un ECB Padomes prezidenta tonis preses konferences laikā bija mazāk mīkstinošs, nekā gaidīts. EuroStoxx Banks akciju indekss uzreiz pēc ECB padomes lēmuma publicēšanas sākotnēji pieauga, taču pēc tam sāka kritumu, kas turpinājās līdz dienas beigām. Banku akciju indeksa izmaiņas bija izteiktākas un kopumā dienas laikā tas samazinājās par 1.6%.  Banku indeksa izteikti vājāki rezultāti saistīti ar to, ka TLTRO III augstākas izmaksas salīdzinājumā ar TLTRO II un zemas procentu likmes ilgāk tieši ietekmēs banku pelnītspēju.

Naudas tirgus instrumentu procentu likmes nedaudz pieauga. Pirms ECB Padomes sanāksmes naudas tirgus mijmaiņas un nākotnes darījumos bija iecenota procentu likmju samazināšanas varbūtība līdz šī gada beigām līdz pat 70%. Tā kā jaunā nākotnes perspektīvu norāde neietvēra atsauci uz iespējamu procentu likmju samazināšanu, tirgus dalībnieki veica korekcijas atvasinātu naudas tirgus instrumentu cenās.

Obligāciju tirgos bija vērojams procentu likmju pieaugums uzreiz pēc ECB Padomes lēmuma paziņošanas, taču preses konferences laikā procentu likmes samazinājās. Samazinājums bija izteiktāks eiro zonas kodola valstīs, bet perifērijas valstīs tas nebija tik izteikts. Izņēmums bija Itālijas valdības obligācijas, kuru 10 gadu ienesīgums dienas beigās bija par 7 bāzes punktiem augstāks nekā dienas sākumā. Vācijas un Spānijas valdību vērtspapīru ienesīgums dienas beigās atradās tuvu līmeņiem, kādos tas bija dienas sākumā.

Nākamā ECB Padomes sanāksme par monetārajiem jautājumiem notiks 25. jūlijā.

EUR/USD

Euribor 3m nākotnes līgums

Eurostixx 50 akciju indekss

Eurostoxx banks akciju indekss

Vācijas valdības 10 gadu obligāciju peļņas likmes (%)

Francijas valdības 10 gadu obligāciju peļņas likmes (%)

Francijas valdības 10 gadu obligāciju peļņas likmes (%)

Itālijas valdības 10 gadu obligāciju peļņas likmes (%)

APA: Kravinska, A. (2025, 20. jan.). Finanšu tirgus reakcija uz 2019. gada 6. jūnija ECB Padomes lēmumiem. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/4497
MLA: Kravinska, Anete. "Finanšu tirgus reakcija uz 2019. gada 6. jūnija ECB Padomes lēmumiem" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 20.01.2025. <https://www.makroekonomika.lv/node/4497>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up