Inflācijai aprīlī mērens pieaugums
1. attēls. Gada inflācija patēriņu grupu dalījumā (p.p.)
Mēneša laikā aprīlī cenas pazeminājušās pārtikai (izņemot svaigus dārzeņus un zivis), pieaugušas sezonālām nepārtikas precēm (vasaras sezonas apaviem un apģērbiem), bet pakalpojumu cenas palikušas nemainīgas. Gada inflāciju aprīlī līmenī noturējušas iepriekš straujāk augušās enerģijas un pakalpojumu cenas.
Kā jau iepriekš prognozēts, tuvākajos mēnešos gada inflācijā gaidāms pieaugums. Kā galvenais riska faktors, kas daļēji jau ir piepildījies, jāmin naftas cenu pieaugums. Ģeopolitisko saasinājumu (ASV un partneru veiktais raķešu uzlidojums Sīrijai) un Naftas eksportētājvalstu organizācijas (OPEC) turpinātās naftas ieguves samazinājuma dēļ (neskatoties uz sasniegto globālo naftas krājumu apjomu 5 gadu Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) valstu vidējā apmērā, kas bija sākotnējais mērķis) aprīļa vidēja Brent jēlnaftas cena pārsniedza 70 dolāru par barelu atzīmi. ASV izstājoties no kodolprogrammas līguma ar Irānu, naftas cenas turpinājušas augt arī maija sākumā. Taču jāņem vērā, ka lielākoties šo saasinājumu iniciators ir ASV, un ieņemtās agresīvās ārpolitikas nostājas maiņa var būtiski ietekmēt naftas cenas nākotnē.
Lai arī iepriekšējos mēnešos naftas cenas augušas, līdz šim tas nav būtiski ietekmējis naftas cenas eiro izteiksmē – to kompensējis eiro kāpums pret ASV dolāru. Tāpēc arī degvielas cenas nav augušas tik strauji (pieaugums bijis lielākoties uz akcīzes nodokļa pieauguma rēķina, aprīlī 7.6% g/g). Taču šobrīd uzņemtais naftas cenu pieauguma temps apsteidzis valūtas kursa pieauguma tempu (kopš aprīļa vidus eiro valūtas kurss samazinājies), kas nozīmē iespējamu degvielas cenu kāpumu tuvākajos mēnešos.
Kopumā cenu pārmaiņas aprīlī bijušas mērenas, savukārt gada inflācijas pieaugumu redzēsim nākamajos mēnešos.
Vēlos informēt, ka tekstā:
«… …»
Jūsu interneta pārlūkā saglabāsies tā pati lapa