25.09.2024.

Vieslekciju tēmas

Lekciju tēmas un lektori

Latvijas Bankas vadošie ekonomisti un eksperti viesojas Rīgas un Latvijas reģionālajās augstskolās ar vieslekcijām studentiem par aktuālām ekonomikas un finanšu politikas tēmām. 

📚Aktuālās norises Latvijas tautsaimniecībā

Lekcija latviešu valodā, norise – Rīgā klātienē, reģionos attālināti.
Lekcija par aktuālajām norisēm tautsaimniecībā turpina ciklu, kas savulaik aizsākās ar prezentāciju "Latvijas tautsaimniecība – pārkaršanas riski". Šajā laikā ekonomiskais cikls ir piedzīvojis gan kāpumu, gan kritumu, ir mainījušies iedzīvotāju un uzņēmēju paradumi, un kopš Covid-19 pandēmijas izraisītās krīzes un Krievijas–Ukrainas kara sākuma makroekonomiskie rādītāji ir apmetuši pamatīgus kūleņus. Kas noticis šajā laikā un kurp patlaban virzās tautsaimniecība, to aplūkosim un analizēsim lekcijās.

  • Agnese Puķe, galvenā ekonomiste
  • Matīss Mirošņikovs, ekonomists

📚Eirozonas monetārā politika un inflācija

Lekcija latviešu vai angļu valodā, norise – Rīgā un reģionos klātienē.
Lekcija iepazīstina ar eirozonas tautsaimniecības aktualitātēm un Eiropas Centrālās bankas īstenoto monetāro politiku. Prezentācija sniedz ieskatu par eirozonas monetārās politikas galveno mērķi – cenu stabilitāti, monetārās politikas transmisijas mehānismu un ietekmi uz makroekonomiskajiem rādītājiem, kā arī atklāj monetārās politikas praktiskās īstenošanas principus un galvenos instrumentus.

  • Olga Lielkalne, galvenā ekonomiste
  • Klāvs Zutis, galvenais ekonomists

📚Globālās ekonomikas tendences

Lekcija latviešu vai angļu valodā, norise – Rīgā un reģionos klātienē. Lekcija pieejama no novembra.
Lekcijā tiek analizētas norises pasaules tautsaimniecībā un starptautiskajā tirdzniecībā, tiek sniegtas attīstības prognozes un minēti galvenie izaicinājumi un riski. Prezentācija sniedz visaptverošu priekšstatu par svarīgākajām tautsaimniecības un politikas norisēm trijos galvenajos pasaules ekonomiskajos centros – Eiropā, ASV un Ķīnā, kā arī ieteikumus, ko darīt Latvijas politikas veidotājiem.

  • Anete Migale, vecākā ekonomiste

📚Kas aug, kad aug ekonomika?

Lekcija latviešu vai angļu valodā, norise – Rīgā klātienē, reģionos attālināti.
Tēma par izaugsmes saturu, ilgtspējīgas ekonomiskās attīstības gaidām; par iespējām atsaistīt ekonomisko izaugsmi no resursu izlietojuma pieauguma. Ekonomiskās domas attīstība attiecībā uz ilgtspējības jautājumiem: kā uz tiem raugās ekonomisti un citi zinātnieki pasaulē.

  • Daina Paula, galvenā ekonomiste

📚Globālā nenoteiktība: kas tā ir, kur mēs to redzam un ko tā nozīmē ekonomikai?

Lekcija latviešu vai angļu valodā, norise – Rīgā un reģionos klātienē.
Lekcijā skaidrots, kā globālā nenoteiktība ietekmē tautsaimniecību. Tajā plašāk analizēti pēdējo gadu laikā izplatītākie nenoteiktību veicinošie faktori, kā arī parādīts, kā tie ietekmē dažādus makroekonomiskos rādītājus un atspoguļojas finanšu tirgos. Lekcijā tiek aplūkotas arī dažādu ekonomikas politikas veidotāju (lielāks uzsvars uz centrālo banku) iespējas mazināt nenoteiktību un skaidrotas šādas politikas potenciālās izmaksas. 

  • Erlands Krongorns, vecākais ekonomists

📚Mūsdienīgi maksājumi – kā tos ietekmē inovācijas, tehnoloģiju attīstība un ikdienas digitālā transformācija

Lekcija latviešu vai angļu valodā, norise – Rīgā klātienē, reģionos attālināti.
Kas īsti ir maksājums? Kādi ir jaunākie sasniegumi maksājumu tehnoloģiju jomā? Kā attīstījušies maksājumi pēdējo 25 gadu laikā? Šie ir svarīgi jautājumi, kurus aplūkosim lekcijā. Analizēsim arī, kā, iespējams, iepirksimies jau tuvākajā nākotnē, un diskutēsim, kuri no jaunajiem norēķinu veidiem ir pieņemami un, visticamāk, tiks ieviesti arī Latvijā. Aplūkojot maksājumu digitālo transformāciju, jārunā arī par to, kā mainās nauda, – kopīgi izpratīsim, kāda ir atšķirība starp kriptoaktīviem un stabilajām kriptomonētām, kā arī vērtēsim motivāciju, kāpēc nepieciešamas centrālo banku digitālās valūtas. Visbeidzot – noskaidrosim, kāda ir Latvijas Bankas loma maksājumu attīstībā.

  • Edīte Grīnvalde, galvenā maksājumu un finanšu tirgus analītiķe

📚Ekonomikas digitalizācijas ietekme uz naudu – centrālo banku digitālās valūtas un digitālā eiro projekts

Lekcija latviešu valodā, norise – Rīgā un reģionos klātienē vai attālināti. 
Kas ir centrālo banku digitālās valūtas? Kādēļ Eirosistēma vēlas ieviest digitālo eiro? Kā tas atšķirsies no šobrīd pieejamās naudas mūsu bankas kontos? Šie ir svarīgi jautājumi, kurus aplūkosim lekcijā. Šobrīd ap 95 % centrālo banku visā pasaulē pēta iespēju ieviest vai jau ievieš savu digitālo valūtu. Kopš 2021. gada arī Eirosistēmas centrālās bankas kopīgi strādā pie digitālā eiro projekta. Šajā lekcijā kopā izpratīsim, kāpēc centrālo banku digitālās valūtas ieviešana ir nokļuvusi vairākuma centrālo banku un politiķu darba kārtības priekšgalā. Aplūkosim arī, kādas ir galvenās atšķirības starp valstīm digitālo valūtu modeļos, un izpratīsim Eirosistēmas motivāciju ieviest digitālo eiro. Visbeidzot – vērtēsim, kādi ir gaidāmie ieguvumi no digitālā eiro ieviešanas mūsu ikdienā.

  • Reinis Vecbaštiks, galvenais maksājumu un finanšu tirgus analītiķis

📚Vērtspapīri – viens no zaļā virziena balstiem

Lekcija latviešu vai angļu valodā, norise – Rīgā un reģionos klātienē.
Lekcijā tiek apskatīts, kāpēc vērtspapīri ir viens no tautsaimniecības balstiem un vai, izmantojot vērtspapīrus, zaļo kursu var atbalstīt katrs no mums. Kāpēc tas ir tik svarīgs zaļā kursa virzības instruments? Kurš ir lielāks ieguvējs – vērtspapīra emitents vai ieguldītājs?

  • Ivars Avotiņš, galvenais finanšu statistiķis

📚Inovācijas finanšu sektorā: fintech tendences un attīstības iespējas

Lekcija latviešu vai angļu valodā, norise – Rīgā klātienē. 
Lekcija par finanšu tehnoloģijām – kādas ir pasaules un Latvijas tendences, TOP tehnoloģijas, kurām ir lielākā ietekme finanšu nozarē, un ko gaida fintech uzņēmumi no topošajiem darbiniekiem. 

  • Marine Krasovska, Finanšu tehnoloģiju uzraudzības pārvaldes vadītāja

📚Corporate governance in Fintech & regulatory expectations in the financial sector 

Lekcija angļu valodā, norise – Rīgā klātienē, ilgums  40 min.
This lecture focuses on the evolving role of corporate governance in fintech companies as they innovate and disrupt the financial sector. It will delve into the importance of maintaining transparency, accountability, and ethical standards while fostering innovation. The session also examines responsibility of board members of financial institutions and how governance frameworks are adapting to fintech.

  • Marine Krasovska, Finanšu tehnoloģiju uzraudzības pārvaldes vadītāja

📚Fintech and cybersecurity risk management (40 min -1h, ENG)


Lekcija angļu valodā, norise – Rīgā klātienē, ilgums  40 min.
As fintech evolves, so cybersecurity risks are growing. This lecture examines the growing threat landscape in fintech, focusing supervision findings in none-banking sector and how market participants manage cybersecurity risks. It highlights the challenges fintech meet and risks they are exposed to.

  • Marine Krasovska, Finanšu tehnoloģiju uzraudzības pārvaldes vadītāja

📚Tehnoloģiju riski finanšu sektorā 

Lekcija latviešu valodā, norise – Rīgā klātienē, ilgums 40 min.
Šajā lekcijā tiek aplūkotas galvenās finanšu tehnoloģijas, kas sekmē fintech revolūciju, piemēram, blokķēde, mākslīgais intelekts, mašīnmācība un mākoņdatošana; kā šīs tehnoloģijas tiek izmantotas finanšu pakalpojumu sniegšanā un kāds ir potenciāls nākotnē. Lekcijā tehnoloģijas tiek skatītas arī no riska viedokļa.

  • Marine Krasovska, Finanšu tehnoloģiju uzraudzības pārvaldes vadītāja

📚Fintech and new regulation impact – DORA, MiCA, AI 

Lekcija angļu valodā, norise – Rīgā klātienē, ilgums  40 min.
This lecture adress the implications of new regulations such as the Digital Operational Resilience Act (DORA), Markets in Crypto-Assets (MiCA), and emerging AI regulations on the fintech industry. It will cover how these regulatory frameworks aim to address risks in digital finance and what their long-term impact will be on innovation, compliance, and market growth.

  • Marine Krasovska, Finanšu tehnoloģiju uzraudzības pārvaldes vadītāja

 

Pieteikt vieslekciju

 

🔹Visi lekcijas laikā izmantotie lekciju materiāli tiks publiskoti arī vietnes www.makroekonomika.lv sadaļā "Lekciju materiāli".

APA: (2024, 20. dec.). Vieslekciju tēmas. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/1693
MLA: "Vieslekciju tēmas" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 20.12.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/1693>.
Up