03.12.2024.

Monetārā politika augstas nenoteiktības apstākļos

Pētījums 7/2024

  • Viktors Ajevskis
    Viktors Ajevskis
    Latvijas Bankas ekonomists
Ilustratīvs attēls pētījuma vāks
Foto: Latvijas Banka

Šajā pētījumā tiek analizēts, kā dažādas monetārās politikas reakcijas funkcijas un dažādi gaidu veidošanās mehānismi ietekmē monetārās politikas efektivitāti Smeta–Voutersa (Smets-Wouters) tipa DSGE modelī. Par izejas punktu pieņemot augstās inflācijas apstākļus 2022. gada sākumā, pētījumā analizēts, kā mainās vēlamā monetārās politikas reakcija, ņemot vērā neskaidrību par inflācijas gaidu veidošanās mehānismu. Mērena procentu likmju celšana ir vēlama tikai tajos gadījumos, kad pagātnes inflācijas ietekme uz gaidu veidošanos ir neliela. Jo lielāka ir pagātnes inflācijas nozīme nākotnes gaidu veidošanās mehānismā, jo ilgāks laika periods ir nepieciešams, lai inflāciju atgrieztu mērķrādītāja līmenī. Tāpēc arī ir vēlama visai agresīva procentu likmju celšana, kas gan atspoguļojas zemākā izlaidē. Simulācijas tiek veiktas arī gadījumam, kad centrālā banka nepareizi nosaka gaidu veidošanās mehānismu un seko procentu likmju trajektorijai, ko nosaka nepareizs modelis. Tomēr analīze liecina, ka arī šādā situācijā ir vēlama agresīva reakcija.

APA: Ajevskis, V. (2025, 20. jan.). Monetārā politika augstas nenoteiktības apstākļos. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/6603
MLA: Ajevskis, Viktors. "Monetārā politika augstas nenoteiktības apstākļos" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 20.01.2025. <https://www.makroekonomika.lv/node/6603>.
Up