18.05.2021.

Procentu likmes Baltijā un citviet eiro zonā: meklējot faktorus, kas nosaka atšķirības

Diskusijas materiāls angļu val. 2/2021

Diskusijas materiāla vāks, ilustratīvs attēls
Foto: Latvijas Banka

Kopsavilkums

Uzņēmumiem izsniegto aizdevumu procentu likmes Latvijā ir vienas no augstākajām eiro zonā – 2020. gadā uzņēmumiem no jauna izsniegto aizdevumu procentu likmes vairāk nekā divas reizes pārsniedza vidējo uzņēmumiem izsniegto aizdevumu procentu likmi eiro zonā. Līdzīga situācija bija vērojama arī Lietuvā un Igaunijā, kur procentu likmes bija tikai mazliet zemākas nekā Latvijā.

Baltijas valstis ir arī vienas no retajām eiro zonas valstīm, kur uzņēmumiem no jauna izsniegto aizdevumu procentu likmes pēdējo piecu gadu laikā nav būtiski samazinājušās. Neraugoties uz eiro zonas valstu centrālo banku centieniem padarīt aizdevumus pieejamākus un lētākus, 2020. gadā no jauna izsniegto kredītu procentu likmes Latvijā bija teju tādas pašas kā 2015. gadā, bet Lietuvā un Igaunijā tās bija pat augstākas. Turpretī citās eiro zonas valstīs procentu likmes attiecīgajā periodā sarukušas teju uz pusi.

Tas liek uzdot jautājumu – ar ko Baltijas valstis atšķiras no pārējām eiro zonas valstīm jeb kāpēc uzņēmumiem izsniegto aizdevumu procentu likmes Baltijā ir vienas no augstākajām eiro zonā?

Atbilde uz šo jautājumu meklēta pētījumā, kurā, izmantojot informāciju par 269 eiro zonas komercbankām periodā no 2014. gada līdz 2020. gadam, novērtēts, vai procentu likmju atšķirības starp Baltiju un pārējo eiro zonu var pamatot ar augstāku kredītrisku, dārgāku banku finansējumu un citiem bieži piesauktiem faktoriem, kas varētu palielināt procentu likmes.

Kopumā iegūtie rezultāti liecina, ka, pat ņemot vērā šos faktorus, Baltijas uzņēmumiem izsniegto aizdevumu procentu likmes ir vienas no augstākajām eiro zonā. 2020. gadā neizskaidrotā no jauna izsniegto aizdevumu procentu likmju starpība Baltijā un Vācijā bija aptuveni 1.5–2.0 procentu punkti. Turklāt to nenoteica atsevišķi izņēmuma gadījumi – samērā augstas procentu likmes bija teju katrā Baltijas komercbankā. 2020. gadā procentu likmes lielākajā daļa Baltijas komercbanku bija starp 10% augstākajām procentu likmēm eiro zonā.

Tādējādi pētījuma rezultāti liecina, ka samērā augstās uzņēmumiem izsniegto aizdevumu procentu likmes Baltijā ne tuvu nevar pilnībā skaidrot ar zemāku kredītportfeļa kvalitāti (augstāku risku), dārgāku banku finansējumu vai citiem standarta procentu likmes noteicošiem faktoriem. Turklāt laika gaitā Baltijas atpalicība no pārējās eiro zonas pat ir palielinājusies un raisa bažas par vienmērīgu monetārās politikas instrumentu transmisiju visā eiro zonā.

Samērā augsto procentu likmju dēļ Baltijas valstu tautsaimniecības ir neapskaužamā stāvoklī – tās ne tikai mazina uzņēmējdarbības aktivitāti, bet arī kavē investīciju projektu īstenošanu, tādējādi vājinot ekonomiskās atveseļošanās potenciālu periodā pēc krīzes. Tāpēc nepieciešama plaša finanšu sektora un politikas veidotāju diskusija par augsto procentu likmju cēloņiem un instrumentiem to mazināšanai.

Pilns diskusijas materiāla teksts pieejams tikai angļu valodā. 

APA: Beņkovskis, K., Tkačevs, O., Vilerts, K. (2025, 10. jan.). Procentu likmes Baltijā un citviet eiro zonā: meklējot faktorus, kas nosaka atšķirības. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/5215
MLA: Beņkovskis, Konstantīns. Tkačevs, Oļegs. Vilerts, Kārlis. "Procentu likmes Baltijā un citviet eiro zonā: meklējot faktorus, kas nosaka atšķirības" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 10.01.2025. <https://www.makroekonomika.lv/node/5215>.

Restricted HTML

Up