29.08.2018.

Vidējā alga pieaug, bet tās atšķirības reģionos būtiskas

Vidējā bruto darba samaksa Latvijā
Foto: Shutterstock

Lai arī vidējā bruto darba samaksa Latvijā ir pārsniegusi sen gaidīto 1000 eiro robežu, pastāv būtiskas algu atšķirības reģionos. Vidējā mēneša darba samaksa Latgalē nesasniedz pat divas trešdaļas no darba samaksas Rīgā. Bruto algas vidēji Latvijā 2. ceturksnī, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu, pieaugušas par 8.4%, Latgalē, ņemot vērā izteiktāku mazo algu īpatsvaru, nedaudz straujāk – par 9.4%, bet visstraujākais pieaugums bija Kurzemē (11.4%).

Tomēr algu pieauguma temps reģionos, lai gan augsts un daudziem uzņēmumiem var būt izaicinošs, lai nodrošinātu atbilstošu produktivitāti, nav pietiekams, lai nodrošinātu vidējās darba samaksas izlīdzināšanos Latvijā. "Vidējā darba samaksa 1000 eiro" vēl citur Latvijā, izņemot Rīgu un Pierīgu, ir tāls sapnis.

Jūtama saistība, ka lielākās algas ir tur, kur bezdarbs zemākais (Rīgā un Pierīgā), mazākās – kur bezdarbs augstākais (Latgalē). Rodas jautājums, vai Latgalē augstais bezdarba līmenis veicina algu turēšanos salīdzinoši zemā līmenī vai arī zemo algu dēļ cilvēki turpina būt bezdarbnieki, jo "par kapeikām" jau nav vērts strādāt? Diemžēl problēma ir dziļāka. Jaunu uzņēmumu attīstībai un darbavietu radīšanai ir nepieciešami gan kvalificēti darbinieki, gan iespēja saražot un pēc tam saražoto pārdot. To nereti ir izdevīgāk darīt vietās, kur jau apkārt rosās aktīva uzņēmējdarbība – kur ir, tur rodas. Lai gan jāpiebilst, ka ir iezīmējusies tendence, ka uzņēmēji mēdz meklēt darbiniekus arī tālākos Latvijas reģionos, piedāvājot viņiem transportu vai dzīvesvietu darba tuvumā, tomēr darbinieku mobilitāte starp Latvijas reģioniem nav stipri izteikta.

Iespējams, drīzumā novērosim nelielas pārmaiņas darba algu pieaugumā dažādās nozarēs (gan no šā gada septembra plānotā skolotāju algu pieauguma dēļ, gan ņemot vērā atsevišķu nozaru pārstāvju vēlmi veidot ģenerālvienošanos par minimālās algas slieksni nozarē, tādējādi veicinot aplokšņu algu sarukumu), tomēr kopumā darba algu pieauguma tendences tuvākajā laikā, visticamāk, saglabāsies līdzīgas kā pēdējos ceturkšņos.

 
APA: Opmane, I. (2024, 21. dec.). Vidējā alga pieaug, bet tās atšķirības reģionos būtiskas. Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/4223
MLA: Opmane, Ieva. "Vidējā alga pieaug, bet tās atšķirības reģionos būtiskas" www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 21.12.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/4223>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up